Istraživač sa Univerziteta Sunshine Coast pozvao je korisnike društvenih medija da pažljivo procene sve informacije o ishrani koje se dele kroz popularne video snimke „Šta jedem za jedan dan“.
U studiji objavljenoj u Journal of Sociologi, UniSC digitalni sociolog dr Naomi Smit i dr.sc. studentica Džastin Tofam pronašla je potencijalno opasne zdravstvene dezinformacije u video snimcima na Jutjubu, kao što su više puta razotkrivani mitovi o detoksikaciji i čišćenju.
Dr Smit je rekao da podaci prikupljeni iz 84 video snimka o ishrani „deo života“ na 59 naloga otkrivaju komentare o ishrani predstavljenim na načine koji sugerišu stručnost ili naučni kredibilitet kroz lično iskustvo.
„Ove vrste ‘vellness’ videa takođe služe široj ulozi u percepciji javnosti o zdravlju i upravljanju rizikom, što rezultira stalnim kruženjem dezinformacija,“ rekla je ona.
„Ljudi možda misle da je dezinformacije o zdravlju lako uočiti, ali ovo istraživanje pokazuje da je to prilično teško, posebno ako želite da izgledate i osećate se najbolje, a promena ishrane je predstavljena kao prečica.
„Video snimci „Šta jedem za jedan dan“ mogu biti zabavni i izgledati zdravorazumski ili naučni, ali ih ne treba uzimati kao zdravstveni savet.“
Dr Smit je rekao da je istraživanje pružilo uvid u to kako se dezinformacije lako šire u onlajn žanru koji meša tačne i netačne informacije.
„Razumevanje kako se to dešava može nam pomoći da naučimo bolje veštine digitalne pismenosti, kroz koje možemo da procenimo informacije na mreži“, rekla je ona.
Osim toga, destabilizirajuće okruženje pandemije COVID-19 koje se brzo mijenja učinilo je problem očiglednijim.
„IouTube je bio u fokusu značajnih napora Gugla da ublaži dezinformacije na platformi tokom pandemije“, rekla je ona.
„Guglove smernice definišu dezinformacije u vezi sa ’ozbiljnim rizikom od velike štete“.
„Međutim, ovaj uski opseg omogućava da ‘mekši’ i kulturološki normalizovaniji oblici dezinformacija (na primer, detoksikacija) nastave da kruže na platformi“.