Novi chatbot može uočiti sajber napade pre nego što počnu

Novi chatbot može uočiti sajber napade pre nego što počnu

Od kršenja podataka do široko rasprostranjenih sistemskih isključenja, sajber napadi poput napada vlade okruga Fulton (Gruzija) 2024. sada se dešavaju jednako redovno kao prirodne katastrofe — i izazivaju isto toliko razaranja. I, poput lošeg vremena, mogu se predvideti zahvaljujući novom alatu veštačke inteligencije (AI) koji analizira društvene medije kako bi utvrdio ko bi mogao izazvati sledeći veliki sajber napad.

Istraživači sa Sheller College of Business kompanije Georgia Tech, zajedno sa kolegama sa Univerziteta Distrikta Kolumbija, Vašington, D.C. (UDC), razvili su chat bot koji je analizirao raspoloženje na popularnim sajtovima društvenih medija kao što je X (ranije poznat kao Tviter) da bi odredio sajber pretnje.

Chatbot je tvitovao informacije kako bi angažovao Tvitter korisnike koji su ili tvitovali o događajima ili praznicima, ili su tvitovali vesti o sajber napadima. Interagovao je sa 100.000 korisnika tokom perioda od tri meseca. Analiza osećaja – merenje osećanja, stavova i raspoloženja korisnika – izvršena je na osnovu ljudskih odgovora na tvitove bota. Rezultati su objavljeni u časopisu Održivost.

Primena analize osećanja na interakcije ljudi i čet-bota nije nova. Globalno, kompanije koriste chat botove da bi odredile reakcije kupaca na brendove i proizvode. Tokom pandemije COVID-19, vlade i zdravstvene organizacije koristile su čet-botove da utvrde stavove javnosti o vakcinaciji, preventivnim merama i nošenju maski. Međutim, identifikovanje potencijalnih sajber pretnji putem analize osećanja predstavlja jedinstvenu – i komplikovanu – aplikaciju.

„Kada ispitujete analizu raspoloženja na chatbotu kroz sočivo sajber bezbednosti, tražite potencijalne hakere“, rekao je Šeler profesor Džon Mekintajer, koji je i izvršni direktor Centra za međunarodno poslovno obrazovanje i istraživanje. „Uhvatiti hakere pomoću analize sentimenta je izazovno, ali se mogu napraviti prediktivni modeli da bi ih pronašli.

„AI može ciljati određenu populaciju da bi razumeo njene izraze odobravanja, neodobravanja ili čak namere da naudi, napadne ili zloupotrebi tehnologiju.

Tim koji su predvodili McIntire i vanredni profesori UDC Amit Arora i Anshu Arora sproveli su istraživanje. Nameravali su da vide da li se pretnje iz sajber bezbednosti mogu otkriti putem društvenih medija, ali studija je samo početak potencijalno plodnog metoda prevencije sajber pretnji. Mekintajer veruje da bi studija mogla da se proširi na analizu osećanja na drugim jezicima, pa čak i na drugim platformama.

„Kako se krećemo ka svetu u kome ćemo se sve više oslanjati na komunikacione tehnologije i društvene medije, postojaće sve veći broj pretnji“, rekao je on. „Moramo znati kako da se suprotstavimo takvim pretnjama.“