Nosivi senzori pomažu sportistima da postignu bolje performanse

Nosivi senzori pomažu sportistima da postignu bolje performanse

Današnji sportisti su uvek u potrazi za novim tehnikama i opremom kako bi im pomogli da treniraju efikasnije. Savremeni treneri i sportski treneri koriste inteligentno praćenje podataka putem video zapisa i nosivih senzora kako bi pomogli u poboljšanju atletske kondicije. Međutim, tradicionalna video analiza i tehnologije senzora za nošenje često ne uspevaju kada im je zadatak da proizvedu sveobuhvatnu sliku performansi sportiste.

Istraživači sa Univerziteta Liuliang razvili su jeftin, fleksibilan i prilagodljiv senzor za badminton igrače koji prevazilazi trenutna ograničenja praćenja. Rad je objavljen u APL materijali.

Badminton je poznat po brojnim tehničkim pokretima i dinamičnoj brzini i preciznosti potrebnim za uspešno igranje. Praćenje položaja, rada nogu, zamaha ruku i snage mišića koje pokazuju igrači badmintona ograničeno je uglovima snimanja video zapisa i neugodnošću krutih senzora koji se mogu nositi.

„Integrisali smo našu stručnost u fleksibilnoj senzorskoj tehnologiji i sistemima inteligentne percepcije u praćenje pokreta u badmintonu za kvantitativnu analizu badmintonskih tehnika, kako bismo pružili profesionalnije smernice za igrače badmintona,“ rekao je autor Jun Jang.

Tim je koristio triboelektrične senzore da bi konstruisao svoj inteligentni sistem za praćenje jer ih je lako prilagoditi za fleksibilne uređaje koji se mogu nositi. Triboelektrični senzor prenosi naelektrisanje sa jednog materijala na drugi kada materijali dođu u kontakt i klize jedan pored drugog. Nije potrebno eksterno napajanje.

Da bi se minimizirale smetnje tokom savijanja i uvrtanja, tim je napravio 3D štampan fleksibilni senzor u obliku luka umotan u termoplastični elastomer. Ovaj dizajn je udoban tokom upotrebe i može se lako prilagoditi individualnim sportistima.

Sportski prilagođena konstrukcija senzora reaguje na pokrete tela koji se često viđaju u sportu i pogodan je za mnoge aktivne delove tela, kao što su zglobovi, laktovi, ramena, prsti i zglobovi kolena, kao i tačke savijanja u struku i vratu .

Inteligentni sportski sistem za badminton napravljen je od tri 3D štampana senzora, višekanalne akvizicione kartice i algoritama neuronske mreže. Ovaj tehnički dizajn omogućava onlajn praćenje i povratne informacije u realnom vremenu sportisti. Prepoznaje sedam tipičnih pokreta u igri badmintona, uključujući forhend servis, bekhend servis, forhend udicu i bekhend huk, sa stopom tačnosti prepoznavanja od 97,2%.

„Naše istraživanje pruža nove ideje za rešavanje problema velikih krivina ili uvrtanja sa kojima se suočavaju trenutni 3D štampani triboelektrični senzori“, rekao je Jang. „Nudi novo rešenje za praćenje i analizu triboelektričnih senzora u badmintonu i može se proširiti na druge pametne sportske terene. Ovo ima veliki potencijal za inteligentno praćenje i analizu sporta u eri velikih podataka.“

Budući rad tima će nastaviti da se fokusira na triboelektrične senzore kako bi se predložila nova rešenja za praćenje ljudskog zdravlja i patološku dijagnozu.