Dok se NASA-in svemirski teleskop Džejms Veb sprema da objavi svoje prve naučne slike 12. jula, inženjeri drže na oku malu, ali potencijalno uticajnu pretnju u budućnosti: mikrometeoroide. Iako su naučnici misije očekivali da će teleskop biti oštećen ovim sitnim komadićima svemirske prašine tokom njegovog očekivanog 20-godišnjeg životnog veka, relativno veliki pogodak u maju naterao ih je da ponovo razmotre šta su predviđali o učestalosti kojom će Veb biti na udaru.
Za sada, performanse teleskopa su nenarušene. Ali razumevanje budućeg rizika od uticaja je ključno jer je Veb investicija od 11 milijardi dolara u kojoj učestvuju NASA, Evropska svemirska agencija i Kanadska svemirska agencija. Istraživači polažu nade u programe ovakve saradnje i potencijal za transformisanje astronomije. „Vreme će pokazati da li je taj poslednji udar bio samo neka vrsta anomalije“, rekao je Majk Menzel, Vebov vodeći sistemski inženjer u Godard centru za svemirske letove u Grinbeltu, Merilend, na brifingu za novinare 29. juna.
Sa svoje lokacije u dubokom svemiru, 1,5 miliona kilometara od Zemlje, teleskop gleda u kosmos pomoću primarnog ogledala širokog 6,5 metara — najvećeg ikada lansiranog u svemir. Iako ogledalo čini teleskom izuzetno vrednim i moćnim alatom za astronome, njegova fizička veličina takođe ga čini ranjivom na sudare sa česticama prašine koje se kreću astronomskim brzinama. Do sada je teleskop, lansiran 25. decembra 2021. godine, pogođen sa pet malih mikrometeoroida. Svi su bili nepoznate veličine, ali istraživači su zaključili da je peti bio veći od prva četiri i veći od čestica koje su naučnici u svojima procenama očekivali.