Mobilni uređaji mogu odvratiti adolescente od negativnih misli

Mobilni uređaji mogu odvratiti adolescente od negativnih misli

Prekomerna upotreba mobilnih uređaja nailazi na loš glas, ali prednost može biti njihova sposobnost da ometaju pažnju i pozitivno utiču na sposobnost tinejdžera da zaspi, pokazuje novo istraživanje Univerziteta Flinders.

Povratne informacije od više od 600 tinejdžera od 12 do 18 godina u školama u Južnoj Australiji između juna i septembra 2019. navele su međunarodnu istraživačku grupu da ukaže na nijansiraniji pogled na korišćenje širokog spektra mobilnog sadržaja—predvođenog Ioutube-om, muzičkim aplikacijama, Instagramom i Snapchat — pre spavanja mladih ljudi.

„Mnogi tinejdžeri se bore sa trkačkim umom kada spavanje nije lako“, kaže glavni dopisnik dr Serena Bauduko, gostujući postdoktorski istraživač sa Univerziteta Orebro, Švedska.

„Ova studija pokazuje da mnogi adolescenti koriste tehnologiju da bi se odvratili od negativnih misli, što im može pomoći da upravljaju procesom spavanja. Stoga, ometanje može biti jedan mehanizam koji objašnjava kako san utiče na upotrebu tehnologije, a ne obrnuto“, studija zaključuje.

Većina od 631 ispitanog adolescenta koristila je tehnologiju kao odvraćanje pažnje od negativnih ili uznemirujućih misli, pri čemu je 23,6% odgovorilo sa „da“, a 38,4% „ponekad“, prema studiji objavljenoj u časopisu Sleep Advances.

Međutim, studija je otkrila veću tendenciju korišćenja aplikacija među mladim ljudima sa postojećim problemima sa spavanjem u poređenju sa onima koji ne prijavljuju problem sa spavanjem, što je navelo istraživače da upozore da su potrebna druga rešenja kako bi se tinejdžerima pomoglo da zaspu.

Pasivna zabava, putem muzičkih aplikacija ili IouTube video klipova, ili interakcija sa vršnjacima preko Instagrama ili Snapchata smatrani su najpopularnijim odvraćanjem pažnje.

Prva autorka studije, diplomirana psihologija Univerziteta Flinders, gospođa Aleksandra Daniels, kaže da je složen odnos između sna i tehnologije ilustrovan tendencijom nekih adolescenata sa problemima spavanja da češće koriste uređaje prije spavanja.

„Ova studija pomaže u pružanju dokaza koji sugerišu da je odnos između tinejdžera, tehnologije i sna mnogo složeniji od ranije prihvaćene ideje da je upotreba tehnologije pre početka spavanja uvek negativna i štetna“, kaže ona.

Ekspert za spavanje za decu i adolescente iz Južne Australije, profesor Majkl Gradisar, koji je osmislio ideju iza studije, kaže da istraživanje sugeriše da bi preporuke za fokusiranu upotrebu određenih aplikacija mogle postati sastavni deo rutine spavanja nekih adolescenata, kako bi im pomogli da regulišu svoje negativne misli. .

Diplomirani profesor psihologije spavanja na Univerzitetu Flinders, profesor Gradisar, koji se sada fokusira na niz tehnologija kao šef nauke o spavanju u ciklusu spavanja u Švedskoj, kaže da su dobre navike spavanja od detinjstva do adolescencije važne za uspostavljanje zdravih rutina spavanja u odraslom dobu.

Ispitanici u studiji su upitani koja će ih aplikacija verovatno odvratiti od bilo kakvih negativnih ili uznemirujućih misli—od poruka, telefonskih poziva, Instagrama, Facebooka, Snapchata, Tvitera, Ioutubea, Reddita, Tumblr-a i Spotifi/iTunes/Apple Music, Netflik/ Stan, Viber/VhatsApp, aplikacija za igre, audio knjiga ili „drugo“.

Učesnici su prijavili višestruke tehnološke preferencije uključujući mobilni telefon, iPad, laptop, desktop računar, iPod/MP3 plejer, televiziju, konzolu za igre ili „drugo“.

Istraživači primećuju nedavni porast popularnosti TikTok-a i drugih aplikacija u polju koje se brzo menja.

Prethodna studija o medicini spavanja koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Flinders uskladila je upotrebu telefona, laptopa i igraćih konzola od strane srednjoškolaca sat vremena pre spavanja ili u krevetu pre spavanja, povezana je sa povećanom verovatnoćom nedovoljnog sna u školskim noćima.

„Večernju upotrebu tehnologije treba pratiti u pogledu izvodljivih granica i minimizacije štete jer će tehnologija ostati sastavni deo večeri adolescenata“, zaključuju.