Istraživanje praćenja očiju je pogled u budućnost interakcije mobilnih uređaja

Istraživanje praćenja očiju je pogled u budućnost interakcije mobilnih uređaja

Nova studija koja istražuje kako se mobilni uređaji mogu kontrolisati isključivo pokretima očiju korisnika mogla bi da ponudi pogled u budućnost interakcija zasnovanih na pogledu sa pametnim telefonima, kažu istraživači.

Stručnjaci za interakciju čoveka i računara sa univerziteta u Škotskoj, Nemačkoj i Portugalu detaljnije su pogledali kako se oči mogu koristiti za kontrolu mobilnih uređaja i dali su niz preporuka o tome kako da integrišu interakciju pogleda u buduće generacije tehnologije.

Njihovi uvidi su prvi put da su istraživači istražili kako tri oblika interakcije pogledom funkcionišu dok korisnici hodaju ili sede, i koje metode korisnici preferiraju u obe situacije. Rezultati će biti predstavljeni kao rad na ACM konferenciji o ljudskim faktorima u računarskim sistemima kasnije ovog meseca.

Rad bi mogao da pomogne u oblikovanju korisničkog iskustva budućih mobilnih uređaja, koji će verovatno prihvatiti tehnologiju praćenja očiju kako prednje kamere postaju sve sofisticiranije.

Rad je zasnovan na evaluaciji iskustava 24 učesnika studije o korišćenju različitih metoda interakcije zasnovanih na očima dok su sedeli za stolom, a zatim šetali po prostoriji. Učesnici su koristili metode da izaberu određene mete iz mreže belih, kružnih oblika na ekranu mobilnog telefona svaki put kada se jedna od meta promenila iz bele u crnu.

Tokom studije, od učesnika je zatraženo da odaberu različit broj meta na ekranu. Broj meta varirao je između dva i 32, i bio je protivteža između učesnika kako bi se minimizirao uticaj stranih faktora, kao što su vežba ili umor, na eksperimentalne rezultate.

Tri metode koje su učesnici imali zadatak da koriste bile su vreme zadržavanja, potrage i pokreti pogleda. Vreme zadržavanja omogućava korisnicima da biraju stavke tako što fiksiraju pogled na metu tokom 800 milisekundi. U Pursuits, korisnici prate mali objekat koji kruži oko mete da bi ga izabrali. Gestovi pogleda koriste višestepeni proces gde korisnici gledaju van ekrana bilo levo ili desno da bi suzili broj meta dok ne dostignu onu koju žele da izaberu.

Istraživači su otkrili da su, kada su sedeli, učesnici radije koristili Pursuits. Taj metod je takođe bio brži – u proseku je korisnicima bilo potrebno samo 1,36 sekundi da izaberu metu, u poređenju sa 2,33 sekunde sa zadržavanjem i 5,17 sekundi pomoću pokreta pogleda.

Kada su u pokretu, korisnici su preferirali Dvell Time. U proseku od 2,76 sekundi bio je nešto sporiji od Pursuits-a na 2,14 sekundi, ali brži od Gestove pogleda na 6,68 sekundi. Zasluge: Univerzitet u Glazgovu

Dr Mohamed Khamis, sa Fakulteta računarskih nauka Univerziteta u Glazgovu, nadgledao je istraživanje i koautor rada. Rekao je: „Praćenje očiju je dobro proučavano poslednjih godina u nizu korisničkih okruženja, ali većina onih u kojima su korisnik, kamera ili oboje nepokretni.

„Kako je tehnologija pametnih kamera napredovala, postalo je mnogo praktičnije da se praćenje oka implementira u te uređaje uprkos izazovima i uređaja i korisnika koji se kreću u isto vreme.

„To je veoma obećavajući metod za omogućavanje brze interakcije sa uređajima, i mogao bi da olakša ljudima sa problemima u kretanju da koriste pametne telefone, kao i da proširi broj situacija u kojima se uređaji mogu koristiti. Svako ko je pokušao da preuzme važan poziva dok nosite rukavice ili nosite nešto teško u jednoj ruci znaće koliko teško može biti da oslobode ruke da dodirnu svoj uređaj.

„Ono što smo nameravali da uradimo je da istražimo kako bi korisnici možda radije koristili praćenje očiju da kontrolišu svoje uređaje i da postavimo smernice za budući razvoj.“

Omar Namnakani, dr. student Fakulteta računarskih nauka, prvi je autor rada. Dodao je: „U radu predlažemo nekoliko smernica za odlučivanje o tome kako interakciju zasnovanu na pogledu treba koristiti u različitim situacijama.

„Tamo gde korisnici sede i ima manje od devet meta na ekranu, čini se da je Pursuits najbolji metod za korišćenje na osnovu našeg istraživanja. Međutim, Pursuits može biti naporan za korišćenje kada ima više meta. U tim slučajevima, vreme zadržavanja je najbolja opcija i kada sedite i kada se krećete.

„Međutim, uprkos preferencijama korisnika u našoj studiji i sporijoj brzini unosa, pokreti pogledom bili su najtačniji metod odabira kada su korisnici i sedeli i kada su se kretali. Kada je tačnost važnija od brzine, to bi trebalo da bude preferirani metod za selekcija“.

Rad je objavljen kao deo Zbornika radova CHI konferencije o ljudskim faktorima u računarskim sistemima 2023. (CHI ’23). Istraživači planiraju da nastave svoju saradnju kako bi ispitali nove metode interakcije oka koje bi mogle poboljšati tri tehnike istražene u radu. Takođe su zainteresovani da istraže implikacije tehnologije za praćenje očiju na digitalnu privatnost korisnika.