Erikson je na neodređeno vreme obustavio sve aktivnosti u svom poslovanju u Rusiji, saopštio je u ponedeljak švedski proizvođač telekomunikacione opreme, jer nastoji da se distancira od zemlje optužene za ratne zločine u Ukrajini i odbrani se od mogućnosti kršenja evropskih sankcija.
„Erikson sarađuje sa klijentima i partnerima u vezi sa neograničenom obustavom poslovanja na koje se to odnosi“, saopštila je kompanija. „Prioritet je fokusiranje na bezbednost i dobrobit Eriksonovih zaposlenih u Rusiji i oni će biti stavljeni na plaćeno odsustvo.
Kompanija je takođe izdvojila rezervu od 900 miliona SKr (95 miliona dolara) za moguće gubitke do kojih bi moglo doći prestanak njenih poslovnih aktivnosti u Rusiji. Erikson ima oko 600 zaposlenih u Rusiji i snabdeva telekomunikacione komplete nekim od najvećih mrežnih operatera u zemlji. Rusija i Ukrajina čine manje od 2 procenta Eriksonove globalne prodaje.
Kompanije sa prisutnošću i bazom kupaca u Rusiji prepirale su se oko toga kako da se zaštite od štete po reputaciju izazvane nastavkom rada u zemlji od njene invazije na Ukrajinu krajem februara. Pravni timovi grupa sa tekućim ugovorima o snabdevanju velikim ruskim kompanijama takođe su proveli proteklih nekoliko nedelja proučavajući nove sankcije kako bi pokušali da utvrde da li mogu da nastave da vode neke delove svog poslovanja i plaćaju lokalno osoblje.
Erikson i finski rival Nokia su privremeno obustavili isporuke Rusiji prije šest sedmica kako bi se pridržavali sankcija. Eriksonov potez od ponedeljka je priznanje da poslovanje u zemlji neće moći da se nastavi u dužem vremenskom periodu.
Nokia i Erikson zauzimaju otprilike 20 do 30 odsto tržišta opreme za bežičnu mrežu u Rusiji, prema kompaniji za istraživanje tržišta Dell’Oro, a kineske grupe Huavej i ZTE kontrolišu ostatak.
Nakon godina konsolidacije, ove četiri kompanije dominiraju na globalnom tržištu mrežne opreme i njihovo povlačenje iz Rusije će verovatno predstavljati ozbiljne prepreke sposobnosti ruskih telekomunikacionih grupa da nadograde i poprave infrastrukturu.
Nejasno je da li će kineske kompanije koje podržava država nastojati da popune jaz koji je nastao odlaskom njihovih evropskih rivala. Huavej želi da poveća i diversifikuje svoje prihode nakon što su ga prošle godine teško pogodile sankcije u SAD i u procesu je uklanjanja celokupne opreme iz mrežne infrastrukture Ujedinjenog Kraljevstva.
Međutim, povećanje snabdevanja Rusiji takođe bi predstavljalo rizik. Prema novim kontrolama izvoza koje je nametnuo Vašington, bilo kojoj opremi koja sadrži američke čipove ili proizvedena korišćenjem američkih mašina i tehnologije, potrebna je saglasnost vlade da bi bila isporučena u Rusiju. Svaka kompanija koja krši ova pravila verovatno bi se suočila sa još oštrijim sankcijama od strane SAD.
Akcije Eriksona oslabile su 1,6 odsto u ponedeljak.