Duo razvija pametnu narukvicu za bebe za praćenje 24 sata dnevno

Duo razvija pametnu narukvicu za bebe za praćenje 24 sata dnevno

Kada je inženjer elektronike proveo tri noći brinući se o svom nezdravom sinu, bila je pogođena idejom koja bi uskoro mogla da revolucioniše zdravstvenu zaštitu beba u kući.

Dr Rula Sharki, predavač na Univerzitetu Heriot-Vatt u Dubaiju, zajedno je razvio ono za šta se veruje da je prva na svetu „pametna narukvica za bebe“ koja je sposobna da non-stop prati vitalne znakove deteta sa mogućnošću slanja tekstualna upozorenja i, u ekstremnim slučajevima, podignite uzbunu hitnim službama.

Provela je poslednjih 12 meseci radeći na projektu LittleGard zajedno sa studentom četvrte godine inženjerstva robotike, Nakhulom Kalaivananom, koji se pridružio kao deo svog kursa završne godine.

Nakon što su uspešno napravili prototip koji radi, par sada besplatno nudi svoju ideju industrijskom partneru sa mogućnostima iznošenja pronalaska na tržište.

Dr Šarki, pomoćnik profesora sa Fakulteta inženjerskih i fizičkih nauka na Univerzitetu u MIT-u, rekao je: „Zaista verujemo u ovaj proizvod i njegov potencijal da spase živote.

„Nekontrolisane groznice predstavljaju najveći broj smrtnih slučajeva kod novorođenčadi, tako da je to veoma ozbiljan problem.

„Zato smo srećni što besplatno poklanjamo svoj rad kompaniji koja ima znanje i strast da ovo iznese na tržište.

Inspiracija za pametnu narukvicu došla je 2018. godine kada je dr Šarki, samohrana majka, brinula o svom dvogodišnjem sinu Džozefu koji je patio od groznice.

Česta putovanja u i iz Džozefove sobe da bi proverili njegovu temperaturu ostavljala su dr Šarkija „iscrpljenog i iscrpljenog“.

Ona objašnjava: „Groznica kod beba se često pogoršava noću jer svačija telesna temperatura prirodno raste uveče. Ovaj cirkadijalni ritam, koji reguliše našu telesnu temperaturu tokom dana, uzrokuje da temperatura dostiže vrhunac kasno popodne i uveče. Kao rezultat, bilo koji postojeća groznica može izgledati jača tokom ovih sati, što čini noćno praćenje posebno važnim za osiguranje dobrobiti vaše bebe.

„Ali ovo može biti iscrpljujuće za roditelje, koji često gube san.

„Na osnovu sopstvenog užasnog iskustva sam došao na ideju za uređaj koji bi mogao da me obavesti putem tekstualne poruke kada je temperatura mog deteta porasla iznad ili ispod bezbednog nivoa.

Narukvica prati telesnu temperaturu, nivo kiseonika i brzinu pulsa kroz niz naprednih nano senzora. Iako su slični proizvodi dostupni, smatra se da je pametna narukvica prva koja može slati upozorenja o praćenju direktno roditeljima, starateljima, medicinskim radnicima i hitnim službama.

Fiksira se na bebinu kožu pomoću gumenog materijala sličnog onom koji se nalazi u Apple satu, pomažući da se obezbedi tačna očitavanja. Takođe je bežični i napaja ga punjiva baterija za koju se očekuje da traje oko šest meseci između punjenja.

Kada vitalna očitavanja pređu bezbednu granicu, imejl i/ili tekst se automatski šalju roditeljima preko aplikacije. Postoji i mogućnost izdavanja istog upozorenja porodičnom lekaru kako bi se osiguralo da zdravstveni organi dobiju informacije u realnom vremenu u slučaju da je potrebna medicinska pomoć.

Nakhul Kalaivanan je na poslednjoj godini studija za BEng (Hons) iz robotike, autonomnih i interaktivnih sistema. Rekao je: „Sa našim dizajnom narukvice, neće biti lažnih očitavanja jer se senzori postavljaju direktno na kožu.

„To je takođe bezbedna opcija pošto se uređaj napaja iz baterije i neće se pregrejati. Koristili smo napredne senzore ugrađene u naš dizajn i imamo ugrađene zaštitne mere tako da se poruka uvek može poslati u slučaju da ViFi privremeno prestane.

„Pored praćenja vitalnih znakova, ovaj uređaj ima jedinstvenu karakteristiku slanja alarmnih SMS upozorenja roditeljima, pa čak i direktno na 911 u slučaju hitnih slučajeva. Ovo obezbeđuje trenutni odgovor i podršku, pružajući dodatni sloj bezbednosti za zdravlje i bezbednost bebe.“

Majka dr Šarki bila je jedna od prvih žena sa diplomom inženjera u arapskom svetu.

Sada, prateći njene stope i na Međunarodni dan žena u inženjerstvu (23. jun), dr Šarki se nada da će njen rad na Univerzitetu osnažiti druge žene da razmotre inženjering kao karijeru.

Rekla je: „Moja majka me je inspirisala da uđem u oblast inženjerstva i specijalizujem se za nastavu u Fakultetu inženjerskih i fizičkih nauka. Kroz učešće u projektima, kao što je ovaj, nadam se da mogu da inspirišem novu generaciju da se prijavi za diploma inženjera“.