Apple predviđa brži rast prodaje, jaku potražnju za iPhone-om

Apple predviđa brži rast prodaje, jaku potražnju za iPhone-om

Kompanija Apple Inc je u četvrtak saopštila da se nedostatak delova smanjuje i da potražnja za iPhone uređajima ne prestaje uprkos tome što potrošači smanjuju druge troškove, pomažući joj da nadmaši očekivanja Volstrita i predviđa brži rast prodaje, prenosi Rojters.

Akcije giganta iz Silicijumske doline porasle su za 3% nakon nekoliko sati nakon objavljivanja rezultata.

Iako makroekonomski pokazatelji širom sveta postaju negativni, glavni finansijski direktor Luka Maestri rekao je za Rojters da nije došlo do usporavanja potražnje za ajfonima. Verna i relativno bogata korisnička baza proizvođača iPhone-a omogućila mu je da bolje podnosi padove od drugih potrošačkih brendova u prošlosti, a rezultati za Apple-ov treći fiskalni kvartal sugerišu da se pojavljuje sličan obrazac.

Analitičar Canalis Research-a Runar Bjorhovde rekao je: „Apple u tom smislu ima određenu robusnost koja će omogućiti da bude manje pogođen od mnogih njegovih konkurenata.

Pad ekonomije šteti prodaji reklama, dodataka i kućnih proizvoda, rekao je Appleov Maestri u intervjuu.

„Srećom, imamo veoma širok portfolio, tako da znamo da ćemo moći da upravljamo tim“, dodao je on.

Nedostatak delova će nastaviti da ograničava prodaju Mac-a i iPad-a, rekao je Maestri, iako se uticaj ublažava. Oni su koštali Apple ispod 4 milijarde dolara u prodaji u kvartalu završenom 25. juna, manje nego što je bilo predviđeno. Maestri je rekao da kompanija očekuje da će se pogodak dodatno smanjiti u tekućem kvartalu.

Prodaja u poređenju sa prošlom godinom trebalo bi da raste brže u tekućem kvartalu od rasta od 2% koliko je zabeleženo u tek završenom kvartalu, rekao je Maestri.

Sve u svemu, Apple je rekao da su kvartalna prodaja i profit iznosili 83,0 milijardi dolara i 1,20 dolara po akciji, što je iznad procene od 82,8 milijardi dolara i 1,16 dolara po akciji, prema podacima Refinitiva.

Dok je prodaja iPhone-a i iPad-a nadmašila očekivanja, prihodi od usluga, Mac računara i dodatne opreme su promašili ciljeve Volstrita, a prodaja na ključnom kineskom tržištu pala je za 1%.

Rastući američki dolar pogodio je mnoge kompanije kao što je Apple koje ostvaruju značajne strane prihode i dobijaju manje novca kada ga konvertuju. Apple je rekao da će fluktuacije valuta smanjiti prodaju za 6% u tekućem kvartalu.

Najnoviji ekonomski problemi uključuju prekide u lancu snabdevanja koji su pogodili proizvodnju nekih Apple proizvoda kao što su iPad-i i Mac-ovi čije su lokacije za sklapanje bile grupisane u blizini regiona Kine koji su bili u blokadi COVID-a.

Apple, kao i mnogi njegovi kolege iz tehnološke industrije, navodno usporava zapošljavanje i smanjuje troškove s obzirom na tešku ekonomsku klimu.

Akcije Apple-a su u četvrtak u padu za oko 11% do sada ove godine, nešto manje od šireg indeksa S&P 500 i manje od drugih proizvođača hardvera kao što su Sonos Inc i Samsung Electronics Co.

Apple je saopštio da je prodaja iPhone-a iznosila 40,7 milijardi dolara, što je oko 3% više u odnosu na godinu dana ranije i znatno ispred ukupnog globalnog tržišta pametnih telefona, koje je palo za 9% tokom upravo završenog kvartala, prema podacima Canalisa.

Rast u uslugama kompanije, koji je pružio podsticaj prodaji i profitu poslednjih godina, bio je 12%, ispod stope od 33% prethodne godine i rezultirao je sa 19,6 milijardi dolara prihoda, ispod procene od 19,7 milijardi dolara.

Apple je saopštio da sada ima 860 miliona pretplatnika na plaćenim uslugama ili na plaćenom softveru u App Store-u, u odnosu na 825 miliona iz prethodnog kvartala.

Prodaja iPad-a i Mac računara iznosila je 7,2 milijarde dolara i 7,4 milijarde dolara, u poređenju sa procenama od 6,9 milijardi dolara i 8,7 milijardi dolara. Prodaja Mac-a predstavljala je smanjenje od 10%, nakon rekordne prodaje od 2020. godine, prvo zbog povećanja rada od kuće, a zatim i od Apple-ovih novih vlasničkih procesorskih čipova.

U poslednjoj fiskalnoj godini, skoro petina Apple-ove prodaje došla je iz regiona Velike Kine nakon dve godine otežane prodaje tamo. Ali sada se Apple suočava sa sporim ukupnim ekonomskim rastom u Kini, gde je njegova prodaja u trećem fiskalnom kvartalu iznosila 14,6 milijardi dolara, što je pad od 1%.