Prepoznavanje osipa mpox-a pomoću veštačke inteligencije

Prepoznavanje osipa mpox-a pomoću veštačke inteligencije

Nova aplikacija koju su razvili naučnici u Stanford Medicine i drugim institucijama može otkriti lezije kože uzrokovane mpoxom, ranije poznatim kao majmunske boginje, na slikama sa tačnošću od 90%, otkrili su istraživači u studiji. Za analizu slika, aplikacija koristi vrstu veštačke inteligencije koja je obučena i procenjena na velikom skupu podataka od oko 130.000 slika različitih stanja kože.

Besplatna aplikacija otvorenog koda, nazvana PokApp, omogućava korisnicima da slikaju kožne lezije koristeći svoje pametne telefone, odgovore na nekoliko pitanja i dobiju ocenu rizika sa preporukama, kao što su testiranje na mpox ili vakcinacija nakon izlaganja, za manje od pet minuta .

„To je brz, lak i anoniman način da dobijete prvu procenu“, rekao je Aleksandar Time, MD, vodeći programer aplikacije i gostujući naučnik na Odeljenju za medicinu sa Charite-Universitatsmedizin Berlin i Berlinskog instituta za zdravlje. „Nadamo se da ćemo povećati verovatnoću da neko poseti doktora zbog lezija kože, a ne da to ignoriše.“

Iako aplikacija ima visoku preciznost, može dati lažne negativne rezultate. To nije zamena za lekara, naglasio je Thieme. Ali aplikacija bi mogla da dopre do zajednica sa manjim pristupom nezi i podstakne ljude da posete lekara.

„Mnogi ljudi traže medicinske informacije na internetu, a većina toga može biti netačna“, rekao je Thieme. „Sa ovom aplikacijom, razvijenom uz uputstva Centra za kontrolu i prevenciju bolesti i Svetske zdravstvene organizacije, nadamo se da ćemo podstaći ljude da potraže negu.

Metode veštačke inteligencije i nalazi aplikacije objavljeni su onlajn u Nature Medicine 2. marta. Projekat je zajednički napor laboratorija dr Olivijea Geverta, dr Tine Ernandes-Busard i Paskala Geldsetzera , MD, Ph.D., na Stanford Medicine, kao i saradnici u Charite—Universitatsmedizin Berlin i Univerzitetskoj bolnici u Torontu. Thieme je glavni autor.

Da bi izračunala vaš rezultat rizika, aplikacija uzima u obzir da li imate leziju na koži, imate simptome ili ste imali blizak kontakt sa nekim ko je možda bio izložen.

Thieme je rekao da je aplikacija anonimna: Svi podaci se analiziraju na vašem uređaju i ne šalju se na spoljni server. Aplikacija daje savete kako da napravite najbolju fotografiju da biste smanjili verovatnoću lažnog negativa.

Istraživači su otkrili da aplikacija može da otkrije mpox u različitim stadijumima bolesti. Postoje četiri stadijuma lezija, koji napreduju od ravnih bez tečnosti, do izdignutih sa bistrom tečnošću, do dubokih osipa ispunjenih belom tečnošću, pre nego što se lezija završi, obično za dve do tri nedelje.

Aplikacija nudi pet različitih nivoa saveta, u rasponu od nepostupanja do hitnog odlaska kod lekara. Thieme je rekao da ako je neko imao kontakt i simptome, trebalo bi da poseti lekara.

Korisnici imaju mogućnost da dostave rezultate za podatke istraživanja. Koristeći ove podatke, naučnici poput Thiemea se nadaju da će predvideti buduće poraste infekcije mpox-om i koristiti sistem ranog upozorenja.

Istraživači planiraju da objave ažurirane verzije aplikacije dok korisnici budu postavljali više fotografija. Sa više podataka, predviđaju da će se tačnost prepoznavanja fotografija poboljšati. Pošto je aplikacija otvorenog koda i besplatna, Thieme se nada da će se koristiti širom sveta, posebno u Africi, gde je mpox prvi put identifikovan 1970-ih.