AI bolje otkriva rak prostate na MRI od radiologa

AI bolje otkriva rak prostate na MRI od radiologa

AI detektuje rak prostate češće nego radiolozi. Pored toga, AI pokreće lažne alarme upola manje. Ovo pokazuje međunarodna studija koju koordinira Univerzitetski medicinski centar Radboud i objavljena u The Lancet Oncology. Ovo je prva studija velikih razmera u kojoj međunarodni tim transparentno procenjuje i upoređuje AI sa procenama radiologa i kliničkim ishodima.

Radiolozi se suočavaju sa sve većim opterećenjem jer muškarci sa većim rizikom od raka prostate sada rutinski dobijaju MR prostate. Dijagnostikovanje raka prostate pomoću magnetne rezonance zahteva značajnu stručnost, a postoji i nedostatak iskusnih radiologa. AI može pomoći u ovim izazovima.

Stručnjak za veštačku inteligenciju Henkjan Huisman i radiolog Maarten de Rooij, vođe projekta PI-CAI studije, organizovali su veliko takmičenje između timova veštačke inteligencije i radiologa sa međunarodnim timom. Zajedno sa drugim centrima u Holandiji i Norveškoj, obezbedili su preko 10.000 MR skeniranja. Oni su za svakog pacijenta transparentno utvrdili da li je rak prostate prisutan. Dozvolili su raznim grupama širom sveta da razviju veštačku inteligenciju za analizu ovih slika.

Pet najboljih prijava kombinovano je u super-algoritam za analizu MR skeniranja za rak prostate. Konačno, AI procene su upoređene sa onima grupe radiologa na četiri stotine MR skeniranja prostate.

PI-CAI zajednica je okupila preko dve stotine AI timova i 62 radiologa iz dvadeset zemalja. Oni su uporedili nalaze AI i radiologa ne samo međusobno, već i sa zlatnim standardom, pošto su pratili rezultate muškaraca od kojih su skenirani potekli. U proseku, muškarci su praćeni pet godina.

Ova prva međunarodna studija o veštačkoj inteligenciji u dijagnostici prostate pokazuje da AI otkriva skoro 7% više značajnih karcinoma prostate nego grupa radiologa. Pored toga, AI identifikuje sumnjiva područja za koja se kasnije pokazalo da nisu rak, 50% ređe. To znači da bi se broj biopsija mogao prepoloviti upotrebom AI.

Ako se ovi rezultati ponove u naknadnim studijama, to bi moglo u velikoj meri pomoći radiolozima i pacijentima u budućnosti. To bi moglo da smanji radno opterećenje radiologa, pruži preciznije dijagnoze i minimizira nepotrebne biopsije prostate. Razvijeni AI tek treba da bude validiran i trenutno još nije dostupan pacijentima u kliničkim uslovima.

Huisman primećuje da društvo ima malo poverenja u veštačku inteligenciju. „To je zato što proizvođači ponekad grade veštačku inteligenciju koja nije dovoljno dobra“, objašnjava on. On radi na dve stvari. Prvi je javan i transparentan test za poštenu procenu AI. Drugi je sistem upravljanja kvalitetom, sličan onom koji postoji u vazduhoplovnoj industriji.

„Ako se avioni zamalo sudare, komitet za bezbednost će razmotriti kako da poboljša sistem da se to ne dešava u budućnosti. Želim isto i za veštačku inteligenciju. Želim da istražim i razvijem sistem koji uči iz svake greške tako da AI se nadgleda i može nastaviti da se poboljšava, možemo izgraditi poverenje u AI za zdravstvenu zaštitu.