Tajna laboratorija koja razvija prvi kvantni sat u Velikoj Britaniji

Tajna laboratorija koja razvija prvi kvantni sat u Velikoj Britaniji

Strogo tajna laboratorija u Velikoj Britaniji razvija prvi kvantni sat u zemlji kako bi pomogao britanskoj vojsci da pojača obaveštajne i izviđačke operacije, saopštilo je u četvrtak ministarstvo odbrane.

Sat je toliko precizan da će izgubiti manje od jedne sekunde tokom milijardi godina, „omogućavajući naučnicima da mere vreme u razmerama bez presedana“, navodi se u saopštenju ministarstva.

„Isprobavanje ove nove, revolucionarne tehnologije ne samo da bi moglo da ojača naše operativne sposobnosti, već i da podstakne napredak u industriji, ojača naš naučni sektor i podrži visokokvalifikovane poslove“, rekla je ministarka za nabavku odbrane Marija Igl.

Revolucionarna tehnologija Laboratorije za nauku i tehnologiju odbrane smanjiće oslanjanje na GPS tehnologiju, koju „protivnici mogu poremetiti i blokirati“, dodaje ministarstvo.

Nije prvi u svetu, jer je Univerzitet Kolorado u Boulderu razvio kvantni sat pre 15 godina sa američkim Nacionalnim institutom za standarde i tehnologiju.

Ali to je „prvi uređaj te vrste koji će biti napravljen u Velikoj Britaniji“, navodi se u saopštenju i dodaje da bi ga vojska mogla da upotrebi „u narednih pet godina“.

Kvantni sat koristi kvantnu mehaniku – fiziku materije i energije na atomskoj i subatomskoj skali – da bi održao vreme sa neviđenom tačnošću merenjem fluktuacija energije unutar atoma.

Tačno merenje vremena je ključno za sisteme satelitske navigacije, mobilne telefone i digitalnu TV, između ostalih aplikacija, i može otvoriti nove granice u oblastima istraživanja kao što je kvantna nauka.

Kompanije i vlade širom sveta žele da unovče ogromne potencijalne koristi koje bi kvantna tehnologija mogla da donese.

Google je prošlog meseca predstavio novi kvantni računarski čip za koji je rekao da može da uradi za nekoliko minuta ono što bi vodećim superkompjuterima trebalo 10 septiliona godina da završe.

Sjedinjene Države i Kina ulažu velika sredstva u kvantna istraživanja, a američka administracija je uvela stroga ograničenja na izvoz tako osetljive tehnologije.

Jedan stručnjak, Olivije Ezrati, rekao je za AFP u oktobru da su privatne i javne investicije u takvu tehnologiju dostigle 20 milijardi dolara tokom proteklih pet godina.

Ministarstvo odbrane je saopštilo da će buduća istraživanja „videti smanjenje veličine tehnologije kako bi se omogućila masovna proizvodnja i minijaturizacija, otključavajući širok spektar primena, kao što je upotreba vojnih vozila i aviona“.