Prema novom istraživanju, Silicijumska dolina — koja se smatra svetskim središtem tehnologije i inovacija — može da podstakne nejednakost i istovetnost među početnicima.
Iza višemilionskih poslova i priča o start-up utopiji, „neujednačen“ investicioni pejzaž u Silicijumskoj dolini zapravo je prepreka za mnoge nove biznise, kaže se u studiji Univerziteta Stirling i Georg-August-Univerziteta Getingen.
Ali istraživači sugerišu da bi druge zemlje još uvek mogle da uče od pronicljivijeg preduzetničkog ekosistema koji je uzgajao gigante kao što su Epl i Gugl, da budu selektivnije u podržavanju start-apova.
Iako nije neuobičajeno da investitori iz Silicijumske doline ulažu milione dolara u kompanije u relativno ranoj fazi, poslovi vredni više miliona dolara imaju svoju cenu, prema nalazima istraživanja.
Oni koji uspeju u Silicijumskoj dolini su verovatno već uspešni — ili imaju duboke džepove i resurse — ostavljajući mnoge potencijalne preduzetnike po strani, tvrde istraživači, dr Mihaela Hruskova i dr Katarina Šajdgen. To čini region „mačem sa dve oštrice za preduzetnike“, tvrde oni.
Njihova studija, koja je bazirana na 63 kvalitativna intervjua sa preduzetnicima i investitorima u SAD i Nemačkoj, otkrila je da se od preduzetnika iz Silicijumske doline obično očekuje da sami finansiraju kompaniju dok ne pokažu značajnu privlačnost kod kupaca – kroz prihod od prodaje ili broj korisnika.
Ovo je u oštroj suprotnosti sa preduzetničkim ekosistemom u Berlinu, takođe vodećem start-up čvorištu, kome je potreban samo jak tim sa idejom vrednom ulaganja, ali gde su investiciona aktivnost i broj početnika mnogo manji.
Ulaganje u kompaniju nakon što je stekla poslovnu snagu znači da je rizik od neuspeha manji, a povraćaj ulaganja će verovatno biti veći, tvrde autori. To takođe znači da početnici moraju postati kreativniji u izgradnji svoje kompanije i korišćenju resursa pre nego što mogu da obezbede investiciju.
Dr Michaela Hruskova, predavač preduzetništva na Univerzitetu Stirling Management School i koautor studije, rekla je: „Naše istraživanje pokazuje da Silicijumska dolina predstavlja Olimpijske igre sveta startap. To je mesto koje nagrađuje najsposobnije, mesto za one preduzetnike, inovatore i kreatore promena koji su, na mnogo načina, već uspeli.
„Za razliku od svojih kolega iz Velike Britanije i Evrope, preduzetnici iz Silicijumske doline moraju da postignu značajnu privlačnost pre nego što uopšte priđu investitorima, često koristeći ličnu ušteđevinu osnivača, da bi prvo napravili proizvod i ostvarili prodaju. Ovaj neujednačen teren je mač sa dve oštrice za preduzetnike To podstiče nejednakost, posebno među onim preduzetnicima iz socijalno-ekonomskog okruženja, i može dovesti do homogenosti među početnicima.“
Dr Hruskova je dodala: „Ali postoje lekcije koje treba naučiti i za druge zemlje iz pronicljivijeg preduzetničkog ekosistema Silicijumske doline. Tamošnji start-apovi su primorani da usvoje kreativne načine da pokrenu svoju kompaniju. Malo improvizacije može mnogo doprineti preduzetništvo“.
Istraživanje se pojavljuje kao poglavlje knjige „Demistifikovanje Silicijumske doline: nejednaki pragovi ulaska između preduzetničkih ekosistema“, čiji su koautori dr Katharina Scheidgen i dr Michaela Hruskova, u Preduzetnički ekosistemi u gradovima i regionima: nastanak, evolucija, izdavač, Okford Universiti Press i dostupno ovde.