SAD vraćaju pregršt zaštite divljih životinja koju je Tramp odbacio

SAD vraćaju pregršt zaštite divljih životinja koju je Tramp odbacio

Američka administracija predsednika Džoa Bajdena najavila je u četvrtak dalju zaštitu ugroženih vrsta i njihovih staništa, vraćajući set propisa oslabljen Donaldom Trampom.

Nova pravila su reklamirana kao dokaz Bajdenove posvećenosti borbi protiv klimatskih promena, iako su neke ekološke grupe rekle da promene nisu u potpunosti uskrsnule neophodne zaštite.

„Ove revizije naglašavaju našu posvećenost korišćenju svih dostupnih alata da pomognu u zaustavljanju opadanja i stabilizaciji populacija najugroženijih vrsta“, rekla je Marta Vilijams, direktorka Američke službe za ribu i divlje životinje, u saopštenju za javnost.

Promene uključuju ponovno uspostavljanje pravila da se klasifikacija ugroženih vrsta i staništa vrši bez osvrta na moguće ekonomske uticaje te definicije.

Ali neke ekološke grupe su se žalile da Bajdenova administracija nije uspela da poništi sve promene koje je tadašnji predsednik Tramp napravio 2019. godine, postavljajući put daljem nanošenju štete američkoj divljini.

„Bajdenova administracija je imala priliku da u potpunosti preokrene štetu nanetu Zakonu o ugroženim vrstama i ugroženim vrstama koje štiti, ali je tu uspela samo delimično“, rekao je u saopštenju Drev Caputo, advokat EarthJustice.

Ben Jealous, izvršni direktor ekološke grupe Sierra Club, takođe je pozvao američku vladu da ide dalje kako bi „okončao noćnu moru koju je Donald Tramp stvorio za divlje životinje“.

„U ovom trenutku, trebalo bi da slušamo naučnike i da hitno delujemo kako bismo sačuvali biodiverzitet, ne dozvolivši da Donald Tramp uništi zaštitu životne sredine i rasprodaje Velikog biznisa“, rekao je Ljubomorni u saopštenju.

Glavna zaštita divljih životinja u SAD podržana je Zakonom o ugroženim vrstama iz 1973., koji je zaslužan za spasavanje mnogih kultnih američkih vrsta, sve dok Trampova administracija nije oslabila neke mere 2019.

Promene su uključivale modifikacije koje omogućavaju kompanijama da grade puteve, cevovode, rudnike i druge industrijske projekte u oblastima označenim kao „kritično stanište“ za neku vrstu.

Zakon iz 1973. je bio povezan sa ponovnim pojavom sivog vuka, čije je stanovništvo desetkovano početkom 20. veka, ali je izveo izuzetan povratak zahvaljujući zakonu i sada se legalno lovi u Severnim Stenovitim planinama.