Robot preuzima otopljeno gorivo iz nuklearnog reaktora Fukušima

Robot preuzima otopljeno gorivo iz nuklearnog reaktora Fukušima

Robot na daljinsko upravljanje je uspešno izvršio misiju sakupljanja malog komadića rastopljenog goriva iz oštećenog reaktora u nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči u Japanu. Ovo je prvi put od katastrofe koja se dogodila 2011. godine da je ovakva operacija uspešno izvedena.

Kompanija Tokio Electric Power Holdings, koja je odgovorna za upravljanje nuklearnom elektranom, potvrdila je da je robot uspešno prikupio komad veličine 5 milimetara sa površine gomile rastopljenog goriva u reaktoru broj 2. Robot je opremljen čeličnim kleštima i vratio se u sigurni kontejner nakon što je komad goriva izvađen iz reaktora.

Ovaj povratak uzorka predstavlja važan korak u procesu izvlačenja rastopljenog goriva iz reaktora. Međutim, finalna ocena uspeha misije će biti utvrđena nakon što se proveri nivo radioaktivnosti uzorka i on bude bezbedno smešten u kontejner. Ukoliko se utvrdi da je nivo radioaktivnosti previsok, robot će morati ponovo da se vrati u reaktor kako bi pronašao drugi komad goriva.

Misija izvlačenja rastopljenog goriva započeta je u avgustu sa planiranim trajanjem od dve nedelje, ali je bila obustavljena nekoliko puta zbog tehničkih poteškoća. Prvo je došlo do greške na početku misije koja je zaustavila rad na skoro tri nedelje, a zatim su kamere na robotu koje su služile za prenos slike otkazale. Ovo je zahtevalo izvlačenje robota iz reaktora radi zamene pre nego što je misija nastavljena.

Nakon zemljotresa i cunamija 2011. godine, nuklearna elektrana Fukušima Daiči izgubila je ključne sisteme za hlađenje, što je rezultiralo otapanjem goriva u tri reaktora. Procenjuje se da je oko 880 tona visoko radioaktivnog rastopljenog goriva i dalje prisutno u reaktorima, te su sprovedene brojne robotske misije kako bi se pronašao način za njegovo uklanjanje.

Poslednja uspešna operacija je rezultirala odsecanjem komada goriva ispod jezgra reaktora, a ovaj uzorak će pružiti važne informacije za dalje planiranje čišćenja i razgradnje postrojenja. Vlada i kompanija TEPCO postavili su plan za čišćenje u roku od 30 do 40 godina, ali stručnjaci izražavaju skepticizam u vezi sa ovim planom, navodeći da će možda biti potrebno više vremena za potpuno uklanjanje rastopljenog goriva.

Nema konkretnih planova za konačno uklanjanje goriva ili njegovo trajno odlaganje, a rad na razgradnji nuklearne elektrane Fukušima Daiči nastavlja se uz izazove i prepreke koje treba prevazići.