Podučavanje robota empatiji kako bi se poboljšala ljudska interakcija

Podučavanje robota empatiji kako bi se poboljšala ljudska interakcija

Istraživači su analizirali kako se humanoidni roboti odnose prema ljudima i kažu da bi učenje mašina kako da razumeju emocije moglo biti od suštinskog značaja za dobijanje najboljeg od njih.

Profesor Bouchra Senadji je šef inženjeringa na Univerzitetu Džejms Kuk i koautor studije koja istražuje ulogu empatije u dugoročnim interakcijama čoveka i robota (HRI). Rad je objavljen u International Journal of Social Robotics.

Ona je rekla da se roboti sve više koriste za podršku učenju i razvoju u detinjstvu – uključujući emocionalne veštine – i u staranju za podršku starijim odraslima.

„Ali studije koje uključuju ljude u interakciji sa društvenim robotom tokom nekoliko sastanaka pokazale su da roboti mogu imati poteškoća u održavanju ljudskog angažmana tokom vremena“, rekao je profesor Senađi.

Ona je rekla da su prethodna istraživanja koja su nastojala da poboljšaju situaciju ukazala na važnu ulogu empatije u dugoročnom HRI.

„Dok empatija uključuje i deljenje osećanja druge osobe i razumevanje kako se druga osoba oseća, posebno je važno da robot razume emocije svog korisnika kako bi na odgovarajući način reagovao“, rekao je profesor Senađi.

Ona je rekla da se emocije koje izražava robotov ljudski partner koriste kao signali za procenu emocionalnog stanja pojedinca. Ovo emocionalno stanje se zatim koristi za odlučivanje o odgovoru robota.

„Otkrili smo da su roboti koji su proučavani koristili različite tehnike, uključujući merenje pogleda, analizu vokalnih obrazaca i znakova lica i držanja kako bi procenili kako se odvija njihova interakcija sa ljudima.

„Koji god da je model ponašanja korišćen, sve studije su se na kraju oslanjale na emocionalno stanje korisnika da bi informisale o odgovoru robota“, rekao je profesor Senađi.

Ona je rekla da nalazi naglašavaju koliko je važno razumevanje emocija u informisanju o reakcijama društvenih robota i pomaganju u održavanju angažovanja korisnika.

„Ovo sugeriše da društveni roboti moraju da budu u stanju da uče od svojih korisnika i da stalno prilagođavaju svoj odgovor. Da bismo izvukli najbolje iz ovih alata, moramo da prepoznamo da reakcija na ponašanje robota mora da bude zasnovana na emocionalnom stanju osobe bavi se i optimizuje sposobnosti mašine da proceni ovo i reaguje na odgovarajući način“, rekao je profesor Senađi.