TikTok, Tviter, Fejsbuk, Gugl, Amazon i druge velike tehnološke kompanije suočavaju se sa sve većim pritiskom evropskih vlasti pošto su London i Brisel u utorak uveli nova pravila kako bi obuzdali moć digitalnih kompanija.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva predstavila je nacrt zakona koji bi regulatorima dao više moći da zaštite potrošače od onlajn prevara i lažnih recenzija i podstakao digitalnu konkurenciju.
U međuvremenu, Evropska unija je trebalo da objavi listu 19 najvećih onlajn platformi i pretraživača koji se suočavaju sa dodatnim nadzorom i obavezama u skladu sa značajnim digitalnim pravilima bloka 27 zemalja koji stupaju na snagu kasnije ove godine.
Ažuriranja pomažu da se učvrsti reputacija Evrope kao globalnog lidera u naporima da se zauzda moć kompanija društvenih medija i drugih digitalnih platformi.
Britanski zakon o digitalnim tržištima, konkurenciji i potrošačima predlaže da se nadzornicima da više zuba kako bi se smanjila dominacija tehnoloških kompanija, uz pretnju kaznama u vrednosti do 10% njihovog godišnjeg prihoda.
Prema predlozima, od onlajn platformi i pretraživača može se zahtevati da daju rivalima pristup svojim podacima ili da budu transparentniji u pogledu načina na koji njihove prodavnice aplikacija i tržišta funkcionišu.
Pravila bi učinila nezakonitim unajmiti nekoga da napiše lažnu recenziju ili dozvoliti objavljivanje recenzija potrošača na mreži „bez preduzimanja razumnih koraka“ kako bi se potvrdilo da su istinske. Takođe bi olakšali potrošačima da napuste online pretplate.
Nova pravila, koja tek treba da prođu kroz zakonodavni proces i obezbede odobrenje parlamenta, odnosila bi se samo na kompanije sa 25 miliona funti globalnog prihoda ili milijardu funti prihoda u Velikoj Britaniji.
Takođe u utorak, Evropska komisija, izvršna ruka EU, trebalo bi da odredi 19 najvećih onlajn platformi ili pretraživača koji će morati da preduzmu dodatne korake da očiste nelegalni sadržaj i dezinformacije i zaštite korisnike na mreži.
Kršenje novog Zakona o digitalnim uslugama bloka moglo bi da dovede do kazni u vrednosti do 6% godišnjeg globalnog prihoda kompanije — u iznosu od milijardi dolara — ili čak do zabrane poslovanja u EU.
Gugl, Tviter, TikTok, Epl, Fejsbuk i Instagram već su objavili da imaju više od 45 miliona korisnika u Evropi, što ih stavlja preko praga bloka.