NASA razmatra dve opcije za otkrivanje stena na Marsu u novoj trci sa Kinom

NASA razmatra dve opcije za otkrivanje stena na Marsu u novoj trci sa Kinom

NASA je u utorak objavila da bi se mogla obratiti SpaceKs-u Elona Maska ili Blue Origin-u Džefa Bezosa kako bi pomogla u smanjenju rastućih troškova vraćanja marsovskih stena koje je sakupio rover Perseverance na Zemlju.

Prvobitno planirana da isporuči 30 epruveta za uzorke na Zemlju do 2030-ih, misija Mars Sample Return suočila se sa rastućim troškovima i kašnjenjima, što je navelo američku svemirsku agenciju da istražuje modernija rešenja.

Preokret dolazi kada Kina napreduje ka jednostavnijoj misiji povratka uzorka „grabi i idi“ na Crvenu planetu „oko 2028.“, navode državni mediji, što je potencijalno čini prvom nacijom koja je postigla taj podvig.

Odlazeći administrator NASA-e Bill Nelson otkrio je u utorak da agencija procenjuje dve potencijalne arhitekture za sletanje robotske platforme na Mars, a konačna odluka se očekuje sredinom 2026.

Prva opcija koristi NASA-in isprobani sistem Ski Crane, robotski mlazni ranac koji je slavno spustio rovere Curiositi i Perseverance na površinu Marsa 2012. i 2021. godine.

Drugi uključuje „lender za težak lift“ koji je razvio komercijalni partner za postavljanje potrebnog hardvera na površinu.

„Svi znate da su SpaceKs i Blue Origin već pokazali interesovanje, ali to bi mogli biti i drugi“, rekao je Nelson.

UŽIVO: Čelnici NASA-e @SenBillNelson i @NASAScienceAA pružaju ažurirane informacije o statusu našeg Programa vraćanja uzoraka sa Marsa kako bi se naučno odabrani uzorci Crvene planete vratili na Zemlju. https://t.co/MigZKueiK6 pic.tvitter.com/4VVCE4OViT

U oba scenarija, lender bi nosio smanjeno vozilo za uspon na Mars – laganu raketu dizajniranu da lansira uzorke u orbitu Marsa.

Tamo bi orbiter za povratak Zemlje, koji je razvila Evropska svemirska agencija (ESA), presreo teret za povratak na Zemlju.

NASA takođe revidira svoju strategiju napajanja za lender. Umesto solarnih panela, koji su ranjivi na Marsove oluje prašine, agencija planira da koristi nuklearnu bateriju za toplotu i energiju.

Sa opcijom Ski Crane, NASA procenjuje da bi troškovi mogli da se kreću od 6,6 milijardi dolara do 7,7 milijardi dolara – daleko manje od 11 milijardi dolara predviđenih prvobitnim planom, kako je objavljeno u nezavisnoj reviziji.

Partnerstvo sa komercijalnim provajderima moglo bi dodatno smanjiti troškove, na između 5,8 milijardi i 7,1 milijardu dolara, pri čemu se povratak očekuje između 2035-2039, u poređenju sa 2040. prema prvobitnom planu.

Vremenski okvir misije zavisi od varijabli kao što je godišnje finansiranje Kongresa i da li će se NASA i ESA odlučiti za direktan let Mars-Zemlja ili zaobilaznicu u „cislunarnu orbitu“ oko Meseca, gde bi uzorci trebalo da budu pronađeni.

U međuvremenu, kineska jednostavnija misija mogla bi da dostavi uzorke godinama ispred NASA-e, označavajući značajnu simboličnu pobedu.

Nelson je umanjio značaj poređenja između programa, naglašavajući složenost i obim NASA-inih napora. „Ne možete upoređivati ovo dvoje – naša… je izuzetno dobro osmišljena misija koju je stvorila naučna zajednica sveta“, rekao je on.

Perseverance je sleteo na Mars 2021. u potrazi za dokazima o drevnom mikrobnom životu od pre milijardi godina, kada je planeta bila toplija i vlažnija.