Napori da se održi Kosi toranj u Pizi idu bolje nego što se očekivalo

Napori da se održi Kosi toranj u Pizi idu bolje nego što se očekivalo

Bacite jedan pogled na italijanski Krivi toranj u Pizi i na pamet vam pada samo jedno pitanje: koliko je blizu pravog rušenja?

Decenijama koje traju vekovima, inženjeri, istoričari i posmatrači su zadržali svoj kolektivni dah zbog sudbine kultnog zvonika, koji je preživeo četiri zemljotresa i ljuljao se napred-nazad, ali nekako i dalje stoji sa tim istoimenim nagibom.

Nije bez neke pametne intervencije toranj izbegao sastanak sa gravitacijom. U stvari, pre nego što je čak i završen, inženjeri su se borili da vrate strukturu u uspravan položaj.

Sada svi možemo da odahnemo, zahvaljujući najnovijem istraživanju zvonika, koje je pokazalo da je njeno zdravstveno stanje mnogo bolje od prognoziranog. Toranj se uspravio za oko 4 centimetra (1,6 inča) za 21 godinu od kada su obavljeni poslednji radovi na stabilizaciji.

Istraživanje je sproveo tim geotehničkih inženjera, a finansirala ga je Opera Primaziale Pisana (O₽A), neprofitna organizacija osnovana da nadgleda građevinske radove na očuvanju istorijskog mesta.

„S obzirom da se radi o pacijentu starom 850 godina sa nagibom od oko pet metara i slijeganjem od preko tri metra, zdravstveno stanje Krivog tornja u Pizi je odlično“, rekao je portparol O₽A za italijansku National Associated Press. Agencija (ANSA) ranije ovog meseca.

Izgradnja tornja u Pizi počela je 1174. godine, i za nekoliko godina – nakon izgradnje prvih nekoliko nivoa u stvari – bilo je očigledno da nešto nije u redu. Njeni plitki temelji su izgrađeni na nestabilnoj podlozi od blata, peska i gline koja je bila mekša na južnoj strani.

Inženjeri su pokušavali da isprave nagib dok su išli, čineći gornje spratove višim sa jedne strane od druge, što je rezultiralo, kako bi se moglo reći, čudesnom zgradom koja je zakrivljena, ali i nagnuta.

Tokom mnogo godina, sa povećanjem nagiba, inženjeri su pokušavali da podignu toranj od osam spratova, ponekad pogoršavajući problem. Do 1990-ih, toranj u Pizi nije bio bliži čvrstom tlu, naginjući se za 5,5 stepeni na jug, odmah iza tačke na kojoj su inženjeri mislili da će se toranj srušiti.

Ubrzo nakon toga, toranj je zatvoren za javnost, a italijanska vlada je angažovala grupu stručnjaka, kojom je predsedavao građevinski inženjer Michele Jamiolkovski, da smisle kako da ga spasu. Razmišljali su o ubrizgavanju cementa ispod tornja, ali su odlučili da je to previše rizično i umesto toga su pokušali da usidre severnu stranu sa 900 tona (816 metričkih tona) olovnih utega kako bi uravnotežili potopljeni jug.

Kada to nije uspelo, iskopavali su zemlju ispod severne strane kule. Polako je počeo da se diže – i da se okreće. Svako ko je igrao igru Jenga koja prkosi gravitaciji znao bi koliko bi to bilo uznemirujuće.

Decenijski projekat stabilizacije na kraju je završen 2001. godine, nakon čega se toranj ispravio oko 40 centimetara i sada je njegov nagib samo 4 stepena – i dalje dvostruko veći od prvobitnog nagiba zgrade kada je gradnja završena 1350. godine.

2013. godine, istraživači iz australijske nacionalne naučne agencije CSIRO, takođe su mapirali svaki kutak i rupu tornja koristeći 3D skenere, stvarajući neke sablasne digitalne rekonstrukcije tornja koje bi se mogle koristiti ako zgrada ikada zatreba popravka.

Srušiti se, nadamo se, neće. Toranj se sada tako blago njiše, oscilirajući u proseku oko pola milimetra godine, prema geotehničaru Nunciante Skueglia, profesoru geotehnike na Univerzitetu u Pizi, koji je deo grupe za praćenje.

„Iako je ono što se najviše računa je stabilnost zvonika, koja je bolja od očekivanog“, rekao je Skueglia za ANSA.

U zemlji natopljenoj antikom, italijanska Kosa kula u Pizi nije jedina istorijska ličnost koja se pažljivo ispituje zbog straha od kolapsa. Naučnici su vekovima posmatrali pukotine na gležnjevima Davida od Mikelanđela koje bi mogle da sruše najsavršeniju statuu na svetu, napor koji je pojačan nakon što je jedan dokument iz 2014. otkrio da je blagi nagib od 5 stepeni već prouzrokovao štetu i da bi na kraju mogao da dovede do katastrofe. neuspeh. Zemljotresi iste godine nisu pomogli da se smire tenzije.

Dok je Davidova sudbina nesigurna, na sreću, Krivi toranj u Pizi bi trebalo da bude siguran najmanje narednih 300 godina, a možda i više, kažu stručnjaci. Neki inženjeri čak misle da bi napori na restauraciji mogli biti toliko uspešni da bi zloglasni toranj jednog dana mogao da se ispravi.

Ironično, istraživanja pokazuju da ista meka tla ispod temelja tornja koja su proizvela njegovu karakterističnu nagnutost mogu zapravo sada pružiti određenu zaštitu od zemljotresa, dajući strukturi duži, manje destruktivni period prirodnih vibracija ako se ljulja.

Dakle, možda je bolje pitanje da sebi postavimo: da li će Kosi toranj u Pizi ikada stajati uspravno? I šta će onda biti sa njegovim imenom?