Sićušne sintetičke čestice koje se nalaze u našem vazduhu, hrani i vodi mogu izazvati probleme sa plodnošću, rak debelog creva i lošu funkciju pluća kod ljudi, tvrde istraživači sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF).
Odabirući neke od najjačih dokaza o mikroplastici objavljenih između 2018. i 2024. godine, tim je identifikovao nekoliko zdravstvenih rizika za probavni, reproduktivni i respiratorni sistem životinja.
Njihov rad nije potpuni sistematski pregled, već ‘brzi’, dizajniran da identifikuje moguće zdravstvene probleme za hitna klinička istraživanja.
Od 31 razmatrane studije, većina je sprovedena na glodarima, a samo tri opservacione studije su uključivale ljude. Sadašnja istraživanja mikroplastike su, međutim, još uvek u povojima, a životinjski modeli su obično prvi korak.
Tri studije na ljudima uključene u pregled sprovedene su između 2022. i 2024. u Turskoj, Iranu i Kini. Jedan je merio mikroplastiku u plodnoj vodi majke, drugi je merio u placenti, a treći u nosnoj tečnosti.
Eksperimenti na životinjama su uglavnom sprovedeni na miševima iu istraživačkim institucijama u Kini.
Naučnici sa UCSF-a kažu da su među prvima koji su analizirali kvalitet i snagu postojećih zdravstvenih dokaza o mikroplastici.
Kada je u pitanju kvalitet sperme i zdravlje imunološkog odgovora creva, tim ocenjuje celokupno telo dokaza kao „visok“ kvalitet.
Na osnovu rezultata, istraživači zaključuju da se „sumnja“ da izlaganje mikroplastici ima štetne uticaje „na osnovu doslednih dokaza“ i „poverenja u povezanost“.
Dokazi o respiratornim problemima, kao što su povrede pluća, plućna funkcija ili oksidativni stres, ocenjeni su kao „umereni“ po kvalitetu, a mikroplastika se takođe „sumnja“ da negativno utiče na pluća. Dokazi o uticaju na jajne folikule i drugim efektima na creva, kao što je hronična upala, takođe su smatrani umerenim kvalitetom.
„S obzirom na sveprisutnost mikroplastike i dosledno, rastuće priznanje njenog postojanja u ljudskom telu, verovatno je da će mikroplastika uticati na druge sisteme tela, što je potencijalna oblast za buduća istraživanja“, predviđa tim.
„Ovo je posebno pravovremeno s obzirom na to da se predviđa da će se proizvodnja plastike utrostručiti do 2060. godine.
Danas su pronađeni fragmenti plastike koji se nakupljaju u ljudskoj posteljici, izmetu, plućnom tkivu, majčinom mleku, moždanom tkivu i krvi sa uglavnom nepoznatim posledicama.
Iako su mnogi naučnici širom sveta upozorili da mikroplastika može predstavljati rizik za ljude ako se zadrži dovoljno dugo u telu, proizvodnja plastike nastavlja da nadmašuje zdravstvena istraživanja u dužem vremenskom periodu.
Nijedna studija na ljudima uključena u pregled nije istraživala probleme sa varenjem, ali nekoliko studija na životinjama otkrilo je „značajne promene na debelom crevu“ nakon izlaganja plastici, kao i značajno smanjenje površine sluzokože koje je bilo srazmerno nivou izloženosti plastike životinje.
Pet drugih studija na životinjama takođe je istraživalo promene u spermi. Mikroplastika je povezana sa padom žive sperme, koncentracije sperme i kretanja sperme, otkrili su istraživači. Takođe je primećeno povećanje malformacije sperme.
Još sedam studija o glodarima procenjivalo je izloženost mikroplastici i njene veze sa hroničnom upalom, povredama pluća, funkcijom pluća i oksidativnim stresom. Dok ovde dokazi nisu tako jaki kao za plodnost i probavne ishode, eksperimenti na životinjama dosledno ukazuju na oštećenje i fibrozu plućnog tkiva.
Imajući u vidu stanje dokaza, istraživači sa UCSF-a „snažno preporučuju“ da regulatorne agencije i donosioci odluka „reaguju na osnovu ograničenih dokaza s obzirom na to da se pokazalo da dokazi rastu i postaju jači i da pokrenu akcije za sprečavanje ili ublažavanje izloženosti ljudi mikroplastici.