Meta pauzira planove veštačke inteligencije u Evropi nakon žalbi na privatnost

Meta pauzira planove veštačke inteligencije u Evropi nakon žalbi na privatnost

Meta je pauzirala planove za korišćenje ličnih podataka za obuku svoje tehnologije veštačke inteligencije u Evropi, saopštio je u petak irski regulator, nakon što je gigant društvenih medija pogođen žalbama na privatnost.

Prošle nedelje, grupa za kampanju za privatnost sa sedištem u Beču podnela je žalbe u 11 evropskih zemalja protiv Mete, rekavši da bi planirana promena politike privatnosti globalnog tehnološkog giganta omogućila „nezakonito“ korišćenje ličnih podataka za obuku „nedefinisanog“ tipa trenutne i buduće AI tehnologije. .

Žalbe koje je podneo Evropski centar za digitalna prava — takođe poznat kao Noib („Ne tiče vas se“) — usledile su nakon nedavnog saopštenja kompanije Meta u kojoj je obavestio svoje evropske korisnike o promeni svoje politike privatnosti od 26. juna.

Grupa je saopštila da je saznala da Meta planira da koristi sve javne i nejavne korisničke podatke koje je prikupila od 2007. za AI tehnologiju.

Kroz žalbe, grupa je zatražila od nadležnih za zaštitu podataka u 11 evropskih zemalja da zaustave Metinu novu politiku privatnosti pre nego što ona stupi na snagu krajem juna i da je u potpunosti istraže.

U saopštenju u petak, Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) je rekla da „pozdravlja odluku Mete da pauzira svoje planove za obuku svog velikog jezičkog modela koristeći javni sadržaj koji odrasli dele na Fejsbuku i Instagramu širom EU/EEA“.

„Ova odluka uslijedila je nakon intenzivnog angažmana DPC-a i Mete“, rekao je DPC, dodajući da će nastaviti da sarađuje sa Metom po ovom pitanju zajedno sa svojim kolegama nadležnim tijelima EU za zaštitu podataka.

„Pozdravljamo ovaj razvoj događaja, ali ćemo ga pažljivo pratiti. Za sada nema zvanične promene politike privatnosti Meta, koja bi ovu obavezu učinila pravno obavezujućom“, rekao je osnivač Noiba Maks Šrems u saopštenju.

„Slučajevi koje smo podneli su u toku i biće potrebno da se utvrdi“, dodao je on.

Noib je pokrenuo nekoliko sudskih sporova protiv tehnoloških giganata, što je često izazvalo akciju regulatornih organa.

Grupa je počela da radi 2018. godine sa pojavom značajne Opšte uredbe o zaštiti podataka EU.