Meta kaže da proizvodi slušalice za virtuelnu stvarnost u Vijetnamu

Meta kaže da proizvodi slušalice za virtuelnu stvarnost u Vijetnamu

Facebook matična kompanija Meta proizvodiće svoje slušalice za virtuelnu i proširenu stvarnost sledeće generacije u Vijetnamu, otvarajući više od 1.000 radnih mesta, saopštila je kompanija u utorak.

Ovo saopštenje dolazi pošto Vijetnam želi da poveća svoju atraktivnost kao destinacija za ulaganja najvećih svetskih kompanija i ključnog dela globalnog lanca snabdevanja.

Govoreći na tehnološkoj konferenciji u Hanoju, Metin predsednik za globalne poslove Nik Kleg rekao je da će se kompanija fokusirati na proizvodnju Kuest 3S slušalica u toj zemlji jugoistočne Azije.

„Mi ćemo ih, sa našim lokalnim partnerima, proizvoditi ovde u Vijetnamu i procenjujemo da će to otvoriti više od 1.000 novih radnih mesta“, rekao je on.

Komunistički Vijetnam – dugo jeftina destinacija za proizvodnju odeće, obuće i nameštaja – očekuje brzi uspon u globalnom lancu snabdevanja, a prošle nedelje je vlada saopštila da SpaceKs Elona Maska planira da uloži 1,5 milijardi dolara u zemlju.

Vijetnamski najviši lider To Lam iskoristio je putovanje u Njujork prošlog meseca da se sastane sa šefovima Apple, Meta i IT firme Supermicro.

On se takođe sastao sa predsednikom Džoom Bajdenom, godinu dana nakon što je američki lider došao u državnu posetu visokog profila Vijetnamu kako bi ojačao diplomatske i trgovinske veze.

Vijetnam je posebno namjeran da razvije svoje sposobnosti u unosnoj industriji čipova, sa šokovima u globalnom lancu snabdijevanja i strahovima da će se SAD oslanjati na Kinu za ključne resurse koji podstiču tamošnje investicije.

Metin Fejsbuk se naširoko koristi u Vijetnamu, a Kleg je rekao da je ta nacija među globalnim liderima u korišćenju svoje platforme Mesindžer „ne samo za slanje poruka porodici i prijateljima, već i za komunikaciju sa preduzećima i na taj način podstiču trgovinu i trgovinu širom zemlje“.

Ali Fejsbuk se takođe suočio sa kritikama grupa za ljudska prava poslednjih godina zbog blokiranja sadržaja koji vlada zemlje smatra nezakonitim.

Fejsbuk je popularna platforma za aktiviste u Vijetnamu, gde su svi nezavisni mediji zabranjeni.