Drastično smanjenje emisije gasova staklene bašte je od najveće važnosti za ublažavanje klimatskih promena i njihovih štetnih efekata. Da bi radili na ovom cilju, većina automobilskih i transportnih kompanija ulaže u hibridna i električna vozila, kao i druga prevozna sredstva bez emisija.
Poslednjih godina, tehnologije mikro mobilnosti, kao što su e-skuteri i e-bicikli, postaju sve popularnije u mnogim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, Holandiju, Nemačku i Austriju. Ove tehnologije mogu biti pristupačna i ekološki prihvatljiva alternativa motornim vozilima i za stanovnike i za turiste, omogućavajući im da zaobiđu saobraćaj i lako se kreću u urbanim sredinama.
Dok u nekim američkim državama i drugim zemljama širom sveta ova vozila više nisu dozvoljena na putu zbog porasta nesreća, neki stručnjaci veruju da bi mogli drastično da smanje emisiju gasova staklene bašte, izmeštanjem (tj. zamenom) postojećih automobila. Do sada je ovo prvenstveno bila hipoteza, zbog nedostatka dokaza koji potkrepljuju njenu validnost.
Istraživači sa Tehnološkog instituta Džordžije nedavno su sproveli studiju koja istražuje uticaj e-skutera i e-bicikala na pomeranje automobila u urbanom okruženju. Njihovi nalazi, objavljeni u radu u časopisu Nature Energi, sugerišu da tehnologije mikromobilnosti imaju tendenciju da zamene automobile i smanje saobraćaj, posledično smanjujući emisije gasova staklene bašte.
„Postoji nerešena debata o tome da li upotreba e-skutera i e-bicikala smanjuje emisije i pruža prednosti održivosti tako što se automobili premeste za putovanje u poslednjoj milji“, rekao je za TechKsplore Omar Isaac Asensio, jedan od istraživača koji su sproveli studiju. . „Mnogi zagovornici tvrde da e-skuteri i e-bicikli mogu da smanje emisije i da ih stoga treba podsticati; dok druge studije, zasnovane uglavnom na anketama ili simuliranim skupovima podataka, tvrde da skuteri uglavnom zamenjuju putovanja koja bi se inače obavljala hodanjem ili javnim prevozom i stoga nemojte značajno smanjiti zagušenje niti obezbediti prednosti održivosti.“
Grad Atlanta je 2019. zabranio e-skutere sa puta između 21:00 i 4:00 ujutru, nakon niza fatalnih nesreća i pritužbi na njihovo prisustvo na trotoarima). Ova zabrana ponudila je Asensiju i njegovim kolegama priliku da testiraju šta se dešava kada tehnologije mikromobilnosti više nisu dostupne u stvarnom, prirodnom okruženju.
„Iskoristili smo podatke visoke rezolucije iz Uber pokreta da proučimo efekte zabrane e-skutera na vreme putovanja za ponavljajuća večernja putovanja pre i posle intervencije politike“, objasnio je Asensio. „Kroz naše analize, rešavamo stalnu debatu i pružamo definitivne dokaze da e-skuteri i e-bicikli zamenjuju automobile za putovanje poslednje milje u urbanom centru. Na osnovu ovog nalaza, gradovi će morati da odvaže kompromise između ograničenja mikromobilnosti dizajniran da promoviše javnu bezbednost i nenamerne zagušenja i povezane emisije, vredne do 536 miliona dolara u vrednosti izgubljenog vremena na nacionalnom nivou.“
Zanimljivo je da su Asensio i njegove kolege primetili da se posle zabrane e-skutera 2019. prosečno putovanje kroz grad Atlanta povećalo za 9–11% u normalnim saobraćajnim uslovima i za 37% u vreme velikih događaja, kao što je fudbalska utakmica. na stadionu Mercedes-Benz. Na osnovu rezultata koje su prikupili, istraživači su procenili da bi zabrane mikromobilnosti mogle da imaju značajan ekonomski i ekološki uticaj, koštajući američku vladu nekoliko miliona dolara, a istovremeno povećavaju emisije gasova staklene bašte.
Sve u svemu, nalazi predstavljeni u istraživačkom radu potvrđuju da e-skuteri i e-bicikli zamenjuju postojeća motorna vozila, smanjujući emisije staklene bašte i zagušenja saobraćaja u urbanim sredinama. U budućnosti bi mogli da usmeravaju odluke kreatora politike u vezi sa rešenjima za mikromobilnost, možda podstičući razvoj alternativnih i manje restriktivnih strategija usmerenih na sprečavanje nesreća i smrtnih slučajeva.
„Moja laboratorija proučava kako odluke o ponašanju mogu uticati na izbor dizajna politike za elektrifikaciju transporta“, dodao je Asensio. „Naše sledeće studije će se usredsrediti na razumevanje odnosa između kratkoročnih i dugoročnih promena u ponašanju koje mogu da promovišu prednosti održivosti, posebno od šireg skupa korisnika koji možda nisu nužno ekološki svesni. Mobilnost e-skutera pruža obećavajući put napred kako bi pomogli korisnicima da se uključe u ponašanje koje se odnosi na životnu sredinu“.