Nova tehnologija omogućava koegzistiranje solarnih panela i poljoprivrede

Nova tehnologija omogućava koegzistiranje solarnih panela i poljoprivrede

Tehnologije obnovljive energije kao što su turbine na vetar i solarni paneli dobijaju na snazi, ali ponekad nailaze na lokalni otpor jer zauzimaju dragocen prostor koji bi inače mogao da se koristi za poljoprivrednu proizvodnju.

Agrivoltaika pruža način stvaranja dvostruke upotrebe zemljišta, kombinujući solarne panele sa usevima ili životinjama na ispaši na istom polju. Ali ova tehnologija u nastajanju suočava se sa regulatornim vetrom jer zemljište više neće biti klasifikovano kao poljoprivredno.

Nova studija Fakulteta za poljoprivredne, potrošačke i nauke o životnoj sredini (ACES) na Univerzitetu u Ilinoisu predstavlja pregled propisa o zoniranju i oporezivanju koji utiču na agrovoltaiku širom Sjedinjenih Država, identifikujući izazove i moguća rešenja.

„Postoje mnoge prednosti zajedničkog lociranja solarnih panela i poljoprivrede na istoj zemljišnoj parceli. Povećana je potreba za obnovljivom energijom, dok poljoprivredno zemljište nastavlja da se smanjuje. Kada budete u mogućnosti da pronađete tehnologiju gde možete da ih postavite ako ih koristite zajedno, možete smanjiti ukupan potencijal koji bi svaka tehnologija mogla imati sama po sebi, ali i dalje dobijate bolji ukupni rezultat. To takođe može biti veoma dobra finansijska diversifikacija za farmera“, kaže Tajler Svonson, jedan od autora studije .

Studija se fokusira na propise koji se tiču solarnih panela i ispaše jer je to ustaljena praksa. Može biti teško pronaći useve koji uspevaju pod solarnim panelima, ali za životinje na ispaši, posebno ovce, kombinacija dobro funkcioniše. Ovce pasu oko solarnih panela, obezbeđujući neophodno održavanje vegetacije.

„Ovce baš i ne mare za viseće žice ili stubove; koliko ja znam, nikada nije bilo problema da su ovce izazvale strukturnu štetu na solarnim panelima. Uglavnom samo idu okolo, jedu travu, spavaju i leže ispod. paneli tokom dana kada je napolju vruće. Oni štede novac za solarne programere, jer više nema potrebe da angažujete kompaniju za košenje da obrezuje vegetaciju“, kaže Svonson.

Svonson i koautor Džesika Guarino, postdoktorska istraživačka saradnica u ACE, identifikovali su propise o zoniranju i oporezivanju širom Sjedinjenih Država. Otkrili su da instalacija agrovoltaike obično uzrokuje deklasifikovanje područja kao poljoprivredno zemljište, što rezultira dodatnim regulatornim opterećenjem, višim porezima, a ponekad i fiskalnim kaznama za kršenje uredbi o zoniranju. Da bi se stvari dodatno zakomplikovale, državne i lokalne politike mogu se razlikovati.

„Čak i ako države promovišu politike koje podržavaju povezanost poljoprivrede i obnovljive energije, često će doći do lokalnog odbijanja“, kaže Guarino. „Posebno u ruralnim sredinama, može biti mnogo protivljenja uvođenju nove tehnologije na poljoprivredno zemljište, što je veoma cenjeno. Za poljoprivrednike koji obrađuju tu zemlju, to je obično generacijska stvar, pa su i oni emotivno uloženi. društvenih tenzija evoluira u pravne izazove za agrovoltaiku“.

Istraživači se nadaju da će njihov rad podstaći prelazak na politike koje podstiču proizvodnju agrovoltaike i pružaju poreske podsticaje, a ne poreske kazne za dvostruku upotrebu zemljišta.

Svanson i Guarino takođe identifikuju još jedno pravno pitanje koje utiče na primenu agrovoltaike: ugovorne sporazume između farmera i proizvođača solarnih panela.

Tipično, solarni programer sklapa ugovor sa farmerom da dovede ovce u objekat solarnih panela. U nekim slučajevima, solarni paneli se postavljaju na postojeće poljoprivredno zemljište, a farmer obezbeđuje upravljanje vegetacijom kroz ispašu. U svakom slučaju, obe strane moraju osigurati da je njihova imovina zaštićena.

„Imate proizvođača solarne energije koji ima postrojenje za proizvodnju energije od više miliona dolara i žele da se uvere da im ovce neće naneti štetu. Ali takođe imate farmera koji ima hiljade dolara ili više u ovcama , a oni takođe žele da ih zaštite“, objašnjava Svanson.

„Generalno gledano, troškovi osiguranja će biti visoki, jer morate da se zaštitite od štete na solarnoj farmi, kao i od potencijalne štete za ovce. Tu su i dodatni troškovi vožnje od solarnih farmi napred-nazad za farmera, u zavisnosti od koliko je daleko“.

Svonson i Guarino uključuju nekoliko primera ugovora u svoj rad, uključujući i jedan iz Američkog udruženja za solarnu ispašu, trgovinske grupe koja pomaže farmerima ovaca u pregovorima sa kompanijom za razvoj solarne energije.