U Kini su u utorak stupila na snagu nova pravila koja regulišu upotrebu dezinformacija, sve realističnijih digitalnih video manipulacija koje su izazvale strah od dezinformacija širom sveta.
Deepfake tehnologija omogućava korisnicima da zamene lice jedne osobe drugim u video snimku, ili da stave reči u usta govornika, sa ponekad zbunjujućim realizmom.
Tehnika se oslanja na veštačku inteligenciju i pokazala se popularnom na društvenim mrežama, gde obiluju zabavne i često neobične kreacije u kojima slavne ličnosti menjaju lica.
Međutim, tu tehnologiju mogu da „koriste i beskrupulozni ljudi… za širenje ilegalnih informacija… klevetu i kaljanje reputacije drugih, i krađu identiteta kako bi počinili prevaru“, upozorila je prošlog meseca kineska administracija za sajber prostor.
Duboki fajkovi predstavljaju „opasnost po nacionalnu bezbednost i društvenu stabilnost“ ako nisu regulisani, kaže se.
Novi propisi zahtevaju od preduzeća koja nude usluge deepfake da dobiju prave identitete svojih korisnika. Takođe zahtevaju da se duboko lažni sadržaj na odgovarajući način označi kako bi se izbegla „svaka zabuna“ od strane javnosti.
Kina je brzo regulisala tehnologije koje se smatraju potencijalnom pretnjom stabilnosti ili moći njene Komunističke partije.
Nekoliko domaćih tehnoloških giganata bilo je prinuđeno da predaju detalje o svojim algoritmima — obično strogo čuvanim korporativnim tajnama — vlastima u protekloj godini, dok Peking potvrđuje kontrolu nad sektorom.
Vlasti su se takođe pokrenule protiv živahnog sektora igara u zemlji u avgustu 2021. godine, zamrznuvši odobravanje novih naslova i uvevši ograničenje vremena koje deca mogu da provode igrajući igrice.
A u jednom od najvidljivijih primera suzbijanja kineskog tehnološkog sektora, regulatori su povukli utikač za ono što bi bilo najveće IPO na svetu – onaj Fintech giganta Ant Group – 2020. godine, samo nekoliko dana nakon što je njegov osnivač Džek Ma kritikovao lokalne regulatore.