Kina pokreće super-čip fond od 47 milijardi dolara

Kina pokreće super-čip fond od 47 milijardi dolara

Kina je pokrenula novi investicioni fond podržan od strane države kako bi unapredila industriju poluprovodnika u zemlji, prema izveštaju kineske službe za korporativne informacije Kičača. Ova inicijativa odgovara na napore SAD da ograniče Kini pristup naprednim čipovima.

Investicioni fond nosi naziv Kineski investicioni fond za industriju integrisanih kola, faza III, sa vrednošću od 344 milijarde juana (47 milijardi dolara). Ovo je treći fond ovog tipa koji je Kina pokrenula tokom protekle decenije s namerom jačanja sektora čipova i postizanja samodovoljnosti u proizvodnji poluprovodnika.

Prvi fond ovog tipa pokrenut je 2014. godine sa ulaganjem od oko 140 milijardi juana, dok je drugi otvoren 2019. vredan oko 200 milijardi juana. Ovi fondovi poznati su i kao Veliki fondovi, deo finansijske šeme za promociju pekinškog plana industrijskog razvoja „Made in China 2025“.

Mada još uvek nisu otkriveni detalji o investicionim ciljevima ovog fonda, prethodni medijski izveštaji sugerisali su da će se fokusirati na poluprovodnike, proizvodnu opremu povezanu sa veštačkom inteligencijom, kao i na istraživačke i razvojne projekte za unapređenje veština veštačke inteligencije korišćenjem postojeće tehnologije.

Ministarstvo finansija Kine predvodi ovu inicijativu, držeći 17% akcija. Nacionalna razvojna banka poseduje 10% udela, dok investiciona kompanija pod šangajskom opštinskom vladom drži 9%, zajedno sa 16 drugih entiteta u državnom vlasništvu.

Napori Pekinga da unapredi svoje mogućnosti proizvodnje čipova dolaze u vreme kada SAD nastavljaju sa strožim ograničenjima izvoza naprednih poluprovodnika i relevantne opreme, s ciljem da ograniče Kini pristup najnovijoj tehnologiji, iz straha da bi to moglo pojačati vojne kapacitete Kine.

Prema izveštaju Rojtersa ovog meseca, Bela kuća razmatra uvođenje potpune zabrane izvoza naprednih AI modela u Kinu, poput onih koji podržavaju sisteme kao što je ChatGPT. Ministarstvo trgovine SAD tvrdi da Kina koristi ove tehnologije za razvoj naprednih vojnih sistema, uključujući oružje za masovno uništenje, kao i za kršenje ljudskih prava.

Peking je više puta odbacio optužbe Vašingtona i pozvao ih da povuku „ilegalne jednostrane sankcije“ prema kineskim kompanijama i da ne ugrožavaju legitimno pravo Kine na razvoj.