Novi metod za upravljanje gradskim saobraćajem na mrežama sa više raskrsnica razmatran je u Međunarodnom časopisu za informacione i komunikacione tehnologije. Istraživanje obećava poboljšanja u efikasnosti i prilagodljivosti, a kombinovanjem tehnologija moglo bi da odgovori na dugogodišnje izazove zagušenja i nepredvidivih obrazaca saobraćaja u gustim urbanim područjima.
Reniong Zhang, Shibiao He i Peng Lu sa Instituta za inženjerstvo Chongking u Chongkingu, Kina, sugerišu da bi upotreba tehnologije vozila za sve (V2Ks) mogla omogućiti vozilima i infrastrukturi da razmjenjuju podatke o stanju na putevima i saobraćaju u realnom vremenu. Ova stalna deljenje podataka bi poboljšala način na koji sistemi za upravljanje saobraćajem kontrolišu semafore i ograničenja brzine i trake kako bi se bezbedno ugladio protok vozila.
Sistem koji je predložio tim koristi poboljšani model dugotrajne kratkoročne memorije (LSTM), vrstu veštačke inteligencije dizajnirane za prepoznavanje obrazaca i predviđanja. Korišćenjem mehanizma za ažuriranje „kliznog vremenskog prozora“, model može da uči iz podataka u realnom vremenu, zadržavajući istorijski kontekst. Balansiranjem ova dva, mogu se izvršiti brža prilagođavanja protoka saobraćaja uz istovremeno smanjenje ukupnog računarskog opterećenja sistema i prepolovljenje vremena predviđanja.
Tim je sproveo simulacije i pokazao da bi takav pristup mogao smanjiti prosečna kašnjenja vozila za nešto manje od trećine i povećati „propusnost“ puta za skoro 15%. Rezultat bi bio kraće vreme putovanja i lakši tok saobraćaja. Ovo bi takođe trebalo da poboljša potrošnju goriva i smanji ukupnu emisiju izduvnih gasova vozila.
Konvencionalni sistemi za upravljanje saobraćajem koriste istorijske podatke ili ograničene unose u realnom vremenu, i tako ne mogu da odgovore na stvarne uslove na putu u datom trenutku bez ručnog unosa. Takvi sistemi su korisni u manje složenim saobraćajnim scenarijima, ali se bore da podnose brze i nepredvidive promene u saobraćaju, posebno u većim, međusobno povezanim mrežama. Novopredloženi sistem rešava ova ograničenja nudeći prilagodljivija i preciznija prilagođavanja.