Gugl postavlja pravila za gostujuće govornike

Gugl postavlja pravila za gostujuće govornike

OAKLAND, Kalifornija – Google je ove nedelje uveo pravila za pozivanje gostujućih govornika u svoje kancelarije, nekoliko dana nakon što je otkazao govor indijskog istoričara koji je omalovažavao marginalizovane grupe i njihove brige, preneo je Rojters.

Politika objavljena u četvrtak je najnoviji Guglov napor da očuva otvorenu kulturu dok se bavi podelama koje su se pojavile kako je njegova radna snaga rasla.

Radnici u Guglu i drugim velikim tehnološkim kompanijama poslednjih godina sukobili su se i protestovali zbog politike i rasne i rodne ravnopravnosti. Takođe, Alphabet, Apple Inc i Amazon.com Inc se suočavaju sa aktivnostima sindikalnog organizovanja čiji zahtevi uključuju da kompanije usvoje progresivne politike.

Google pravila za govornike, koja je video Rojters, navode rizik za brend zbog određenih razgovora i traže od radnika da „razmotre da li postoji poslovni razlog za gostovanje govornika i da li događaj direktno podržava ciljeve naše kompanije“.

Poziva se na izbegavanje tema koje bi mogle da budu „ometajuće ili potkopavaju Guglovu kulturu pripadnosti“ i ponavlja da je govornicima zabranjeno da zagovaraju političke kandidate i glasačke mere.

„Uvek smo bili ponosni što smo ugostili spoljne govornike u Guglu, jer oni pružaju odlične mogućnosti za učenje i povezivanje za naše zaposlene“, rekao je portparol Gugla Rajan Lamont za Rojters. Ažurirani proces će „osigurati da ovi događaji budu korisni i doprineće produktivnom radnom okruženju“.

U e-poruci u kojoj se menadžeri upoznaju sa politikom navodi se da ona objedinjuje i pojašnjava niz smernica.

Veći nadzor preti slobodnoj, univerzitetskoj kulturi koju Gugl ceni od svog osnivanja. Ali radno mesto na koje se gleda kao na privlačnije moglo bi privući raznovrsniju radnu snagu koja bi mogla pomoći Google-u da razvije proizvode sa širom privlačnošću.

Poslednjih godina, interni sporovi koji su se prelili u javnost naveli su Gugl da poveća moderaciju sadržaja na oglasnim tablama na radnom mestu i smanji učestalost sastanaka širom kompanije.

Rivali kao što je Meta Platforms Inc (META.O) takođe imaju politiku pozivanja govornika.

U Guglu, govornici su uključili tadašnje američke predsednički kandidat Barak Obama, slavna kuvarica Aješa Kari i bivša košarkaška zvezda Karim Abdul-Džabar.

Sporovi oko govornika uznemirili su Gugl najmanje od aprila, kada je saopštio da ga je interna netrpeljivost navela da otkaže govor o društveno-religioznom kastinskom sistemu Indije autora Thenmozhija Soundararajana, koji se zalaže za ljude koji su u nepovoljnom položaju zbog kastinskih predrasuda.

Članovi interne hinduističke grupe žalili su se na Soundararajan, opisujući njenu retoriku kao zapaljivu, optužbu koju ona naziva fanatizmom.

Najmanje jedan od kritičara predložio je pozivanje na ravnotežu Radživa Malhotre, prema internoj poruci. Malhotra, tehnološki preduzetnik koji je postao suprotan autor, označio je aktiviste kao što je Soundararajan kao „zmije“ i kritikovao politiku afirmativne akcije koja promoviše grupe nižih kasti.

Hindu grupa u Guglu je na kraju zakazala Malhotru da govori o pozitivnom globalnom uticaju Indije, prema pozivu. Ali organizatori su otkazali 10. novembar, dan pre planiranog razgovora u kancelarijama Gugla u Silicijumskoj dolini, prema naknadnom saopštenju.

Neki radnici su se žalili višem rukovodstvu na Malhotru, prema poruci u kojoj se traže žalbe. U povezanom dokumentu koji je organizovao Alphabet Vorkers Union, grupa zaposlenih koja je tražila od Gugla da imenuje kastu u svojoj politici nediskriminacije, navodi se da je Malhotra opisao homoseksualnost kao medicinsko stanje, a islam kao destruktivnu silu.

Malhotra je za Rojters rekao da podržava marginalizovane zajednice, ali se protivi „politizaciji pristrasnosti na načine koji razdvajaju društva i čine ih ranjivim na stranu kolonizaciju“.

Dozvoliti njegov govor nakon što je otkazao Soundararajan-ov bio bi kontradiktoran standard, prema porukama između zaposlenih.

Nova politika za govornike navodi da radnici „moraju da podnesu predlog i da ga odobri“ tim za „višefunkcionalni“ pregled. Zahtevi se podnose najmanje 12 nedelja pre događaja.

„Sačekajte odgovor pre nego što uspostavite kontakt sa govornikom i/ili njihovim predstavnikom“, kaže se. „Nepoštovanje ovog procesa predstavlja kršenje Google smernica.“