Prema studiji objavljenoj u časopisu Traffic Injuri Prevention, greške pri postavljanju dečijih autosedišta su uobičajene, čak i kod sedišta koja imaju ocenu pet zvezdica za lako korišćenje. Studija je otkrila da iako je sistem ocenjivanja bio odgovarajući pokazatelj lakoće korišćenja, sa manje otkrivenih grešaka kada su roditelji ugradili sedišta koja su imala više ocene, potrebno je više napora da se obezbedi optimalna bezbednost za mlade putnike.
Bezbednosni sistemi za decu (CRS) smanjuju rizik od povreda izazvanih sudarom za 50%–85%, međutim greške u upotrebi potkopavaju njihove prednosti. Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputu (NHTSA) kreirala je sistem ocenjivanja lakoće upotrebe (EOU) kako bi pomogla potrošačima i podstakla proizvođače da poboljšaju svoje proizvode. Sistem ocenjivanja EOU dodeljuje jednu do pet zvezdica za četiri CRS karakteristike i ukupno.
Tehničari za bezbednost dece koji rade u zajednici i sa proizvođačima autosedišta su dostupni da odgovore na pitanja o postavljanju i korišćenju autosedišta. NHTSA veb-sajt pruža direktorijum resursa po poštanskim brojevima kako bi pomogao roditeljima da se povežu sa lokalnim sertifikovanim tehničarem za bezbednost putnika koji može da proveri da li je sedište ispravno instalirano ili da pruži pomoć pri instaliranju i korišćenju odgovarajućeg auto sedišta.
„Novi roditelji često prolaze obuku o postavljanju autosedišta pre nego što se beba rodi. Međutim, za njih bi bilo korisno da iskoriste dostupne resurse i nakon rođenja deteta, posebno tokom prelaska sa nosiljke na auto sedište okrenuto unazad, a zatim ponovo kada pređu na sedište licem prema napred“, rekla je glavna autorka Mišel Mejsi, MD, MS Medicine Chicrien Children’s Medicine H. cago i vanredni profesor pedijatrije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern Feinberg.
Dr Mejsi i njegove kolege analizirali su podatke iz evidencije provere sedišta Safe Kids Illinois od 2015. do 2019. i ocene EOU od 2008. do 2020. Greške su najčešće bile za sedišta koja su postavljena sa sigurnosnim pojasevima (70%), a najmanje za ugao nagiba (37%).
Jedna od najčešćih grešaka koja je pronađena u oko 50% vremena, čak i sa sedištima za automobile sa 5 zvezdica, uključivala je gornji kanac na sedištima za automobile okrenuta prema napred. Gornji kaiš je kaiš na vrhu sedišta koji treba da se zakači za tačku sidrenja na vozilu. Često roditelji ili ne zakače kaiš ili ga zakače na pogrešno mesto.
„Sve u svemu, rezultati naše studije pokazuju da se roditelji mogu osloniti na sistem ocenjivanja autosedišta kada biraju odgovarajuće auto sedište za svoje dete“, rekla je dr Mejsi. „Oni samo treba da budu svesni da se greške u instalaciji i korišćenju i dalje mogu pojaviti čak i kod najbolje ocenjenih autosedišta. Podstičemo roditelje da dobiju pomoć od sertifikovanog tehničara kako bi osigurali bezbednost svog deteta na putu.“