Fejsbuk je u petak upozorio da bi mogao da blokira deljenje sadržaja vesti na svojoj platformi u Kanadi zbog zabrinutosti oko zakona koji bi primorao digitalne platforme da plaćaju izdavačima vesti.
Zakon o onlajn vestima, uveden u aprilu, postavio je pravila kojima će platforme kao što su Meta Facebook i Alphabet Gugl naterati da pregovaraju o komercijalnim poslovima i plaćaju izdavačima vesti za njihov sadržaj, u potezu sličnom -kršenje zakona usvojenog u Australiji prošle godine.
Zakon je u razmatranju na parlamentarnom odboru, kome je američka kompanija za društvene mreže rekla da nije pozvana da iznese svoju zabrinutost.
„Smatramo da Zakon o onlajn vestima pogrešno predstavlja odnos između platformi i izdavača vesti i pozivamo vladu da preispita svoj pristup“, rekao je Mark Dinsdejl, šef medijskog partnerstva u Meta Canada, u postu na blogu.
„Suočeni sa negativnim zakonima zasnovanim na lažnim pretpostavkama koje prkose logici kako Fejsbuk funkcioniše, verujemo da je važno da budemo transparentni u pogledu mogućnosti da bismo mogli biti primorani da preispitamo omogućavanje deljenja sadržaja vesti u Kanadi“, napisao je Dinsdejl.
Kanadski ministar baštine Pablo Rodrigez, koji je predstavio zakon, rekao je u saopštenju u petak da je vlada nastavila da vodi „konstruktivne razgovore“ sa Fejsbukom.
„Sve što tražimo od tehnoloških giganta poput Fejsbuka je da pregovaraju o fer dogovorima sa novinskim kućama kada profitiraju od svog rada“, rekao je Rodrigez u saopštenju poslatom e-poštom.
Zakonodavstvo predlaže da digitalne platforme koje imaju „debalans u pregovaranju“ sa vestima – merene metrikama kao što je globalni prihod firme – moraju da sklapaju fer poslove koje bi zatim procenio regulator.
Dinsdejl je rekao da sadržaj vesti nije privlačan za korisnike Fejsbuka i da nije doneo značajan prihod kompaniji.
Kada je Australija, koja je predvodila globalne napore da obuzda moći tehnoloških firmi, predložila zakon koji ih primorava da plaćaju lokalnim medijima za sadržaj vesti, Gugl je zapretio da će zatvoriti svoj australijski pretraživač, dok je Fejsbuk uklonio sav sadržaj trećih strana sa australijskih naloga za više od nedelju dana.
Obojica su na kraju sklopili ugovore sa australijskim medijskim kompanijama nakon što je ponuđen niz amandmana na zakon.