Elon Musk donosi odluku na nalogu Aleksa Džonsa

Elon Musk donosi odluku na nalogu Aleksa Džonsa

Nakon što je obnovio račune nekoliko kontroverznih ličnosti, uključujući bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i autora Džordana Petersona, vlasnik Tvitera Elon Mask podvukao je crtu na umetnika političkog performansa Aleksa Džonsa, odbijajući da dozvoli da se teoretičar zavere vrati na platformu.

Činilo se da je milijarder odbacio ideju o vraćanju Džonsovog naloga u par tvitova u nedelju nakon što je to predložio podkaster Sem Haris. Nakon što je citirao biblijski stih kod Harisa, poznatog ateiste, Mask je aludirao na Džonsovu zloglasnu sugestiju da je pucnjava u osnovnoj školi Sandi Hook 2012. bila lažna zastava kao odgovor na odbranu drugih korisnika od strane stručnjaka, sugerišući da „nema milosti“ za deplatformisani Džons.

„Moje prvorođeno dete je umrlo na mojim rukama. Osetio sam njegov poslednji otkucaj srca“, napisao je Mask na Tviteru u odgovoru osnivaču Mega Kim Dotkomu. „Nemam milosti prema bilo kome ko bi koristio smrt dece za dobit, politiku ili slavu.

Dotcom je istakao Džonsovo priznanje nepravde i naknadno izvinjenje za njegove tvrdnje Sandi Hooka, i nagovestio da su se mnoge „teorije zavere“ voditelja Infovarsa ispostavile kao istinite i obrazložio da „ako su serijski lažovi poput Bajdena i Trampa dozvoljeni na Tviteru onda bi trebalo dozvoliti i Aleksu Džonsu.“ On je pozvao generalnog direktora Tesle da „preispita u interesu stvarne slobode govora“.

Nemački haktivista nije bio usamljen u odbrani Džonsovog prava na tvitovanje. Mnogi korisnici su tvrdili da ako je dozvoljeno da svetski lideri koji su vodili ratove koji ubijaju hiljade dece ostanu na platformi, nema moralnog osnova da se desničarskom komentatoru zabrani povratak.

Drugi su istakli da je Musk stavio svoj lični moral ispred svoje navodne posvećenosti slobodi govora bilo „upravo ono protiv čega je govorio“ kada je preuzeo Tviter, a nekolicina je primetila da se za skoro svakog političara može reći da je koristio smrt dece za „dobitak, politiku ili slavu. ”

Džons se više puta izvinio – „stotine puta“, tvrdi on – za svoja emitovanja nakon pucnjave u Sandi Hooku, u kojima je optužio nekoliko roditelja dece da su bili krizni akteri u događaju pod lažnom zastavom osmišljenom da daju saglasnost za restriktivnu kontrolu oružja Mere.

Naređeno mu je da plati skoro milijardu dolara u nizu tužbi za klevetu koje su podnele porodice nekih žrtava. Međutim, on je izbačen sa Tvitera jer je „pretio” reporteru CNN-a ispred kongresnog saslušanja u septembru 2018.