Društvena mreža X tuži Kaliforniju zbog zakona o moderiranju sadržaja

Društvena mreža X tuži Kaliforniju zbog zakona o moderiranju sadržaja

Društvena medijska platforma Elona Maska, ranije poznata kao Tviter, tužila je državu Kaliforniju zbog zakona koji zahteva od kompanija društvenih medija da objave svoje politike za uklanjanje uvredljivog materijala kao što su govor mržnje, dezinformacije i uznemiravanje, prenosi AP.

Prvi zakon te vrste je pre godinu dana potpisao guverner Kalifornije Gavin Njusom. U tužbi podnetoj u petak protiv državnog tužioca Roberta Bonte, X Corp. je osporila „ustavnost i pravnu valjanost“ zakona, rekavši da krši Prvi amandman.

Skupštinski zakon 587 zahteva od platformi društvenih medija da objavljuju svoje politike moderiranja sadržaja — što već rade — i dva puta godišnje podnose izveštaj državi o tome kako se bave govorom mržnje, rasizmom, dezinformacijama, stranim političkim mešanjem i drugim pitanjima.

Zakon, „primorava kompanije da učestvuju u govoru protiv svoje volje, nedopustivo se meša u ustavom zaštićene uređivačke presude kompanija kao što je X Corp. i vrši pritisak na kompanije da uklone ili demonetizuju „ustavno zaštićeni govor“, kaže se u tužbi, podnetoj istočnom okružnom sudu Kalifornije.

Otkako je preuzeo Tviter u oktobru 2022. godine, Musk je promenio sistem moderiranja sadržaja platforme, otpuštajući radnike odgovorne za uklanjanje problematičnog sadržaja i vraćanje naloga zabranjenih zbog učešća u govoru mržnje, promovisanja nacističkog i belog nacionalističkog materijala i uznemiravanja korisnika.

Takođe je raspustio ključnu savetodavnu grupu, Savet za poverenje i bezbednost, koji se sastoji od desetina nezavisnih građanskih, ljudskih prava i drugih organizacija. Kompanija je formirala savet 2016. za rešavanje govora mržnje, uznemiravanja, eksploatacije dece, samoubistava, samopovređivanja i drugih problema na platformi. On je sebe nazvao „apsolutistom slobode govora“ — iako se milijarder s vremena na vreme pokazao osetljivim prema kritičkom govoru upućenom njemu ili njegovim kompanijama. Prošle godine je suspendovao naloge nekoliko novinara koji su pratili njegovo preuzimanje Tvitera.

Autor zakona, demokratski poslanik Džesi Gabrijel, rekao je da je to „čista mera transparentnosti koja jednostavno zahteva od kompanija da budu jasni o tome da li i kako moderiraju sadržaj. Ni na koji način ne zahteva nikakve posebne politike moderiranja sadržaja – zbog čega je prošao uz snažnu, dvostranačku podršku.”

„Ako Tviter nema šta da krije, onda ne bi trebalo da imaju primedbu na ovaj zakon“, dodao je on.

Predstavnici X i kancelarije državnog tužioca nisu odmah odgovorili na poruke za komentar u petak.