Izdavački giganti i kompanije za generativnu veštačku inteligenciju sklapaju ugovore koji imaju za cilj i zaštitu autorskih prava i obezbeđivanje brzo rastućih potreba industrije veštačke inteligencije.
Američki izdavački gigant HarperCollins postigao je ugovor sa neimenovanom tehnološkom kompanijom koji joj omogućava da koristi neke od svojih knjiga za obuku svojih generativnih AI modela.
U pismu koje je AFP video, tehnološka kompanija predlaže plaćanje od 2.500 dolara po odabranoj knjizi za obuku svog takozvanog modela velikog jezika (LLM) do tri godine.
Modelima veštačke inteligencije su potrebne ogromne količine tekstova da bi obučili svakodnevnu upotrebu jezika.
„HarperCollins je postigao sporazum sa kompanijom koja se bavi tehnologijom veštačke inteligencije da dozvoli ograničenu upotrebu odabranih naslova pozadinske liste non-fiction za obuku AI modela radi poboljšanja kvaliteta i performansi modela“, navodi izdavač u saopštenju.
U njemu se navodi da sporazum ima „ograničen obim i jasne zaštitne ograde oko izlaznog modela koji poštuje autorska prava“.
Autori „imaju izbor da pristanu na sporazum ili da propuste priliku“, dodaje se.
Ponuda je naišla na mešoviti prijem u svetu izdavaštva, a pisci kao što je Danijel Kiblsmit naglo su odbili.
„Verovatno bih to uradio za milijardu dolara. Uradio bih to za sumu novca za koju više ne bih morao da radim, pošto je to krajnji cilj ove tehnologije“, objavio je autor na društvenoj mreži Blueski. .
HarperCollins je jedan od najvećih izdavača koji je postigao takav dogovor, ali ne i prvi.
Američki naučni izdavač Vilei rekao je da je dozvolio „pristup prethodno objavljenom akademskom i profesionalnom sadržaju knjiga za specifičnu upotrebu u obuci LLM modela” u ugovoru od 23 miliona dolara sa neidentifikovanom „velikom tehnološkom kompanijom”.
Sporazumi naglašavaju napetost iza modela veštačke inteligencije, koji prikupljaju ogromne količine sadržaja na vebu, stvarajući rizik od široko rasprostranjenog kršenja autorskih prava.
Giada Pistilli, šefica etike u Hugging Face, francusko-američkoj AI platformi otvorenog pristupa, rekla je da su ovi sporazumi korak naprijed jer uključuju plaćanja izdavačima. Ali ona žali što ostavljaju malo prostora autorima za pregovore.
„Ono što ćemo videti jeste mehanizam bilateralnih sporazuma između novih tehnoloških kompanija i izdavača ili nosilaca autorskih prava, dok po mom mišljenju, potreban nam je širi razgovor koji će uključiti malo više zainteresovane strane“, rekla je ona.
Julien Chourakui, pravni direktor u Francuskoj izdavačkoj uniji (SNE), rekao je da sporazumi predstavljaju „napredak“.
„Dogovor znači da je postojao dijalog i želja da se postigne balans između korišćenja izvornih podataka, koji su predmet autorskog prava i koji će generisati vrednost“, rekao je on.
Štampa se takođe organizuje da se suoči sa izazovima koje stvara AI.
Krajem 2023. godine, The Nev Iork Times je tužio OpenAI, tvorca ChatGPT-a, kao i Microsoft, njegovog glavnog investitora, zbog kršenja zaštite autorskih prava. Druge medijske grupe sklopile su ugovore sa OpenAI.
Tehnološke kompanije možda nemaju drugog izbora osim da plate da poboljšaju svoje proizvode, posebno pošto im ponestaje novih materijala za pogon svojih modela.
„Na vebu možete pronaći puno legalnih i nedozvoljenih, i puno piratskih kopija. To ne samo da uzrokuje pravne probleme, već i postavlja pitanja u vezi sa kvalitetom podataka“, rekao je Chourakui iz SNE.
„Ako smo posvećeni razvoju tržišta na dobroj osnovi, moramo uključiti sve igrače“, rekao je on.