Veće saveznog žalbenog suda u petak je jednoglasno podržalo zakon koji bi mogao da dovede do zabrane TikToka za nekoliko kratkih meseci, nanevši veliki poraz popularnoj platformi društvenih medija dok se bori za svoj opstanak u SAD.
Američki Apelacioni sud okruga Kolumbija odbio je peticiju TikToka za poništavanje zakona — koji zahteva da TikTok prekine veze sa svojom matičnom kompanijom BiteDance sa sedištem u Kini ili da bude zabranjen do sredine januara — i odbio je osporavanje statuta kompanije, za koji se tvrdilo da je bio u suprotnosti sa Prvim amandmanom.
„Prvi amandman postoji da zaštiti slobodu govora u Sjedinjenim Državama“, navodi se u mišljenju suda, koje je napisao sudija Daglas Ginsburg. „Ovde je Vlada delovala isključivo da zaštiti tu slobodu od strane neprijateljske nacije i da ograniči sposobnost tog protivnika da prikuplja podatke o ljudima u Sjedinjenim Državama.
Očekuje se da će TikTok i BiteDance — još jedan tužilac u tužbi — uložiti žalbu Vrhovnom sudu, iako nije jasno da li će sud preuzeti slučaj.
„Vrhovni sud ima utvrđenu istorijsku evidenciju o zaštiti prava Amerikanaca na slobodu govora, i očekujemo da će to učiniti po ovom važnom ustavnom pitanju“, rekao je portparol TikToka Majkl Hjuz u saopštenju.
„Nažalost, zabrana TikTok-a je zamišljena i progurana na osnovu netačnih, pogrešnih i hipotetičkih informacija, što je rezultiralo direktnom cenzurom američkog naroda“, rekao je Hjuz. Ukoliko se ne zaustavi, tvrdio je da će statut „ućutkati glasove preko 170 miliona Amerikanaca ovde u SAD i širom sveta 19. januara 2025.
Iako je slučaj direktno u sudskom sistemu, takođe je moguće da bi ove dve kompanije bacio neku vrstu spasa od strane izabranog predsednika Donalda Trampa, koji je pokušao da zabrani TikTok tokom svog prvog mandata, ali je tokom predsedničke kampanje rekao da je sada protiv takve akcije.
Zakon, koji je u aprilu potpisao predsednik Džo Bajden, bio je kulminacija višegodišnje sage u Vašingtonu o kratkoj aplikaciji za deljenje videa, koju vlada vidi kao pretnju nacionalnoj bezbednosti zbog njenih veza sa Kinom.
SAD su rekle da su zabrinute zbog toga što TikTok prikuplja ogromne količine korisničkih podataka, uključujući osetljive informacije o navikama gledanja, koji bi mogli pasti u ruke kineske vlade putem prinude. Zvaničnici su takođe upozorili da je vlasnički algoritam koji podstiče ono što korisnici vide u aplikaciji podložan manipulaciji od strane kineskih vlasti, koje mogu da ga koriste za oblikovanje sadržaja na platformi na način koji je teško otkriti – zabrinutost koju je odrazila Evropska unija u petak dok pomno ispituje ulogu aplikacije za deljenje videa na rumunskim izborima.
TikTok, koji je tužio vladu zbog zakona u maju, dugo je poricao da bi ga Peking mogao koristiti za špijuniranje ili manipulaciju Amerikancima. Njeni advokati su tačno istakli da SAD nisu pružile dokaze koji pokazuju da je kompanija predala podatke o korisnicima kineskoj vladi ili da je manipulisala sadržajem u korist Pekinga u SAD. Takođe su tvrdili da je zakon zasnovan na budućim rizicima, što Ministarstvo pravde je naglasilo da delimično ukazuje na neodređenu akciju za koju tvrdi da su dve kompanije preduzele u prošlosti zbog zahteva Kine vlada.
Presuda od petka usledila je nakon što je veće žalbenog suda, sastavljeno od dvoje republikanskih i jednog demokrata imenovanih sudija, saslušalo usmene argumente u septembru.
Na saslušanju, koje je trajalo više od dva sata, činilo se da se veće borilo s tim kako strano vlasništvo TikToka utiče na njegova prava po Ustavu i koliko daleko vlada može da ode da smanji potencijalni uticaj iz inostranstva na platformu u stranom vlasništvu. U petak su sva trojica odbili TikTok-ovu peticiju.
U presudi suda, Ginsburg, republikanski imenovani, odbacio je glavne pravne argumente TikToka protiv zakona, uključujući da je statut bio nezakonit nalog za oduzimanje imovine ili oduzimanje imovine kršenjem Petog amandmana. On je takođe rekao da zakon nije prekršio Prvi amandman jer vlada ne želi da „priguši sadržaj ili zahteva određenu kombinaciju sadržaja“ na TikToku.
„Sadržaj na platformi bi u principu mogao da ostane nepromenjen nakon otuđenja, a ljudi u Sjedinjenim Državama bi ostali slobodni da čitaju i dele onoliko PRC propagande (ili bilo kog drugog sadržaja) koliko žele na TikToku ili bilo kojoj drugoj platformi po svom izboru“, napisao je Ginsburg, koristeći skraćenicu za Narodnu Republiku Kinu.
Sudija Sri Srinivasan, glavni sudija suda, dao je saglasno mišljenje.
TikTok-ova tužba je konsolidovana drugim pravnim sporom koji je pokrenulo nekoliko kreatora sadržaja – za koji kompanija pokriva pravne troškove – kao i trećim podnetom u ime konzervativnih kreatora koji rade sa neprofitnom organizacijom pod nazivom BASED Politics Inc. Druge organizacije, uključujući Institut za prvi amandman Knighta, takođe je podneo amicus briefove koji podržavaju TikTok.
„Ovo je duboko pogrešna odluka koja suviše usko čita važne presedane Prvog amandmana i daje vladi sveobuhvatnu moć da ograniči pristup Amerikancima informacijama, idejama i medijima iz inostranstva“, rekao je Džejmil Džafer, izvršni direktor organizacije. „Nadamo se da odluka žalbenog suda neće biti poslednja reč.
U međuvremenu, na Kapitol Hilu, poslanici koji su se zalagali za usvajanje zakona proslavili su presudu suda.
„Optimističan sam da će predsednik Tramp olakšati američko preuzimanje TikToka kako bi se omogućilo njegovo dalje korišćenje u Sjedinjenim Državama i radujem se što ću tu aplikaciju u Americi pozdraviti pod novim vlasništvom“, rekao je republikanski poslanik Džon Mulenaar iz Mičigena, predsednik Izborna komisija Doma o Kini.
Demokratski poslanik Raja Krishnamoorthi, koji je koautor zakona, rekao je „vreme je da BiteDance prihvati“ zakon.
Da bi ublažio zabrinutost u vezi sa vlasnicima kompanije, TikTok kaže da je uložio više od 2 milijarde dolara u jačanje zaštite podataka korisnika u SAD.
Kompanija je takođe tvrdila da su šira zabrinutost vlade mogla biti rešena u nacrtu sporazuma koji je dostavio Bajdenskoj administraciji pre više od dve godine tokom razgovora između dve strane. Ona je okrivila vladu što je odustala od daljih pregovora o sporazumu, za koji Ministarstvo pravde tvrdi da je nedovoljan.
Advokati dve kompanije su tvrdili da je nemoguće prodati platformu komercijalno i tehnološki. Takođe kažu da bi svaka prodaja TikToka bez željenog algoritma – tajnog sosa platforme koji bi kineske vlasti verovatno blokirale pod bilo kojim planom otuđenja – pretvorila američku verziju TikToka u ostrvo odvojeno od drugog globalnog sadržaja.
Ipak, neki investitori, uključujući Trampovog bivšeg ministra finansija Stivena Mnučina i milijardera Frenka Mekorta, izrazili su interesovanje za kupovinu platforme. Obojica su ranije ove godine rekli da pokreću konzorcijum za kupovinu TikTok-ovog poslovanja u SAD.
Ove nedelje, portparol Mekortove inicijative za projekat Liberti, koja ima za cilj da zaštiti privatnost na mreži, rekao je da su neimenovani učesnici u njihovoj ponudi preuzeli neformalne obaveze od više od 20 milijardi dolara kapitala.