Britanija otkriva strategiju od 1,2 milijarde dolara za jačanje industrije kompjuterskih čipova

Britanija otkriva strategiju od 1,2 milijarde dolara za jačanje industrije kompjuterskih čipova

Britanska vlada je u petak predstavila svoju dugoočekivanu strategiju za poluprovodnike, sustižući slične napore zapadnih saveznika koji žele da smanje oslanjanje na azijsku proizvodnju kompjuterskih čipova koji su neophodni za savremeni život.

Prema planu Ujedinjenog Kraljevstva, industrija poluprovodnika u zemlji će dobiti do milijardu funti (1,2 milijarde dolara) državnih investicija u narednoj deceniji. Taj iznos je manji od američkog Zakona o čipovima, koji obezbeđuje 52 milijarde dolara vladinih podsticaja, i programa Evropske unije za čipove od 43 milijarde evra (46 milijardi dolara).

Novac koji je obezbedila britanska vlada biće usmeren na istraživanje i razvoj, dizajn i intelektualnu svojinu i na najsavremenije složene poluprovodnike. Prvih 200 miliona funti biće obezbeđeno između 2023. i 2025. godine.

„Naša nova strategija fokusira naše napore na to gde leže naše snage, u oblastima kao što su istraživanje i dizajn, kako bismo mogli da izgradimo svoju konkurentsku prednost na globalnoj sceni“, rekao je premijer Riši Sunak.

Strategija je usmerena na jačanje domaće industrije čipova, kao i na ublažavanje poremećaja u lancu snabdevanja i zaštitu britanske nacionalne bezbednosti.

Poluprovodnici — mali kompjuterski čipovi — kontrolišu sve, od automobila i pametnih telefona do mašina za pranje veša i medicinskih uređaja. Većina naprednih svetskih čipova proizvodi se u Aziji, posebno na Tajvanu i Južnoj Koreji, što je ranjivost koja je bila izložena tokom pandemije koronavirusa kada su linije snabdevanja bile pokvarene, što je dovelo do veće nestašice proizvedenih proizvoda.

Sunak, koji je u Japanu na samitu Grupe sedam velikih ekonomija, i japanski premijer Fumio Kišida potpisali su u četvrtak poluprovodničko partnerstvo za poboljšanje lanca snabdevanja komponentama.