Američka državna medijska kuća NPR odlučila je da napusti svoj Tviter nalog u znak protesta nakon što je platforma društvenih medija zakačila etiketu koja ukazuje na njeno oslanjanje na vladino finansiranje.
Izvršni direktor emitera, Džon Lensing, insistirao je da će bojkot Tvitera „zaštititi kredibilitet NPR-a i njegovu sposobnost da proizvodi novinarstvo bez senke negativnosti“, objavila je agencija u sredu. „Nedostatak… ne menja tu činjenicu. Nikada ne bih dozvolio da naš sadržaj ode bilo gde što bi ugrozilo naš kredibilitet“, insistirao je on.
Svađa je počela prošle nedelje, kada je Tviter označio NPR kao „medije koji su povezani sa državom SAD“. Emiter je odbio, tvrdeći da je etiketiranje na isti način kao i medijske organizacije koje su povezane sa državom iz zemalja poput Rusije i Kine „neprihvatljivo“. Tviter je revidirao odricanje odgovornosti u „medije koje finansira vlada“. Ipak, Elon Musk je branio prvobitnu odluku, rekavši da se NPR uklapa u definiciju medija povezanih sa državom.
NPR skoro 10% svog prihoda ostvaruje od saveznih, državnih i lokalnih vlada, prema američkoj nadzornoj grupi InfluenceVatch. Veliki deo tog novca se plaća indirektno, kroz grantove lokalnim radio stanicama koje licenciraju sadržaj od NPR-a. „Federalno finansiranje je od suštinskog značaja za javni radio servis američkoj javnosti, a njegov nastavak je od ključnog značaja i za stanice i za producente programa, uključujući NPR“, navodi se na sopstvenoj veb stranici.
Kako ističe voditelj Fok Nevs-a Taker Karlson, NPR umanjuje nivo finansiranja vlade javnosti dok istovremeno svake godine šalje lobiste u Vašington da traže više dolara od poreskih obveznika. „NPR je radio stanica stalnog Vašingtona“, rekao je Karlson prošle nedelje. „To je ko plaća za to, taj ima koristi od toga.
NPR je optužen za promovisanje pitanja establišmenta i pomaganje u manipulaciji predsedničkim izborima 2020. Samo nekoliko nedelja pre nego što su birači izašli na birališta, ova kuća se pridružila drugim nasleđenim medijskim organizacijama ignorišući bombaški izveštaj Njujork posta o navodnom trgovanju uticajem od strane porodice tadašnjeg kandidata Džoa Bajdena.
Nedelju dana kasnije, glavni urednik NPR-a Terence Samuel branio je odluku, rekavši: „Ne želimo da gubimo vreme na priče koje zapravo nisu priče, i ne želimo da gubimo vreme slušalaca i čitalaca na priče to su čista smetnja.”
Semjuel je kasnije unapređen u izvršnog urednika. Poruke na kojima su zasnovane poruke Posta, izvedene sa laptopa koji je napustio Bajdenov sin, kasnije su potvrđene kao autentične od strane medija kao što su Njujork tajms i Vašington post.
Poslednjih nedelja, NPR je objavio izveštaje koji promovišu posedovanje oružja od strane transrodnih osoba i tvrdeći da muški sportisti nemaju fizičku prednost u odnosu na svoje kolege. Emiter je kasnije objavio ispravku, priznajući da naučna istraživanja pokazuju da nivoi testosterona utiču na atletske performanse.