Amazon je lansirao jeftinu internet prodavnicu sa elektronikom, odećom i drugim proizvodima po ceni ispod 20 dolara, u pokušaju da se takmiči sa prodavcima s popustom koji sve više zadiru u područje giganta e-trgovine.
U postu na blogu u sredu, kompanija je rekla da će novi izlog Amazon Haul uglavnom sadržati proizvode koji koštaju manje od 10 dolara i nuditi besplatnu isporuku za porudžbine preko 25 dolara. Amazon planira da isporučuje proizvode američkim kupcima iz skladišta koje posluje u Kini, prema dokumentaciji koju je kompanija dostavila prodavcima. Amazon je rekao da bi porudžbine za Haul mogle stići u roku od jedne do dve nedelje.
Mnogi od dostupnih proizvoda na izlogu u sredu podsećali su na tipove artikala koji se obično nalaze na Shein i Temu, platformama za e-trgovinu koje je osnovala Kina, a koje su postale popularnije poslednjih godina.
Glavni kupci Šeina su mlade žene mamljene jeftinom odećom koja se prodaje na sajtu. Temu nudi odeću, dodatke, kuhinjske sprave i široku lepezu drugih proizvoda za kupce željne povoljnih cena.
Temu i Šein često dobijaju kritike zbog uticaja ultra brzog modnog poslovnog modela na životnu sredinu koji slede dve kompanije. Takođe su se suočili sa nadzorom zakonodavaca i regulatora u SAD i inostranstvu zbog drugih pitanja, uključujući neke od proizvoda na njihovim platformama.
Amazonov novi izlog, koji je dostupan samo na njegovoj aplikaciji za kupovinu i mobilnom veb-sajtu, sadrži proizvode bez brenda, kao što su futrola za telefon i četka za kosu koja košta 2,99 dolara i haljinu bez rukava koja se prodaje za 14,99 dolara. Kompanija nastoji da prenese svoju poruku o vrednosti, sa banerima na svojoj stranici koja reklamiraju „ludo niske cene“ i aktivnu odeću „koja neće povećati vaš budžet“.
„Pronalaženje odličnih proizvoda po veoma niskim cenama je važno za kupce i mi nastavljamo da istražujemo načine na koje možemo da sarađujemo sa našim prodajnim partnerima kako bi oni mogli da ponude proizvode po ultra niskim cenama“, Dharmeš Mehta, Amazonov potpredsednik Vorldvide Selling Partner Services , navodi se u saopštenju. „Rani su dani za ovo iskustvo, a mi ćemo nastaviti da slušamo kupce dok ga usavršavamo i širimo u nedeljama i mesecima koji dolaze.”
Naravno, uvoz robe iz Kine bi uskoro mogao postati skuplji za Amazon. U septembru je Bajdenova administracija saopštila da se obračunava sa jeftinim proizvodima koji se prodaju iz Kine, što je potez osmišljen da smanji zavisnost SAD od Pekinga, ali bi takođe mogao da izazove veće cene za američke potrošače koji su hrlili u Šein i Temu. Novoizabrani predsednik Donald Tramp takođe je predložio carinu od 60 odsto na robu iz Kine.
Amazon je ove nedelje objavio druge vesti.
Kompanija je saopštila da gasi svoju besplatnu uslugu za striming sa oglasima Freevee i objedinjuje sadržaj u okviru Prime Video, koji sada takođe sadrži oglase za Prime članove koji odbijaju da plate dodatno da bi ih izbegli.
Tehnološka kompanija sa sedištem u Sijetlu potvrdila je u sredu da će postupno ukinuti Freevee u narednim nedeljama, što je potez za koji kaže da je namenjen da „kupcima pruži jednostavnije iskustvo gledanja“. Sav Freevee sadržaj koji se trenutno emituje na Prime Video biće označen kao „Gledajte besplatno“, tako da članovi Prime i oni koji nisu Prime mogu lako da vide šta je dostupno besplatno, saopštila je kompanija.
„Neće biti promena u sadržaju dostupnom za Prime članove, a ogromna ponuda besplatnog striming sadržaja će i dalje biti dostupna za ne-Prime članove“, rekao je portparol Amazona u saopštenju.