Preminuo Danijel Elsberg, uzbunjivač koji je otkrio dokumente Pentagona koji otkrivaju tajne rata u Vijetnamu

Preminuo Danijel Elsberg, uzbunjivač koji je otkrio dokumente Pentagona koji otkrivaju tajne rata u Vijetnamu

Umro je Danijel Elsberg, bivši američki vojni analitičar koji je otkrio višegodišnju kampanju Vašingtona da sakrije prave razmere rata u Vijetnamu. Elsberg je preminuo nakon kratke borbe sa rakom pankreasa, ali je nastavio svoj antiratni aktivizam do svojih poslednjih dana.

Elsberg je umro u svojoj kući u Kensingtonu u Kaliforniji u petak, navodi se u saopštenju njegove porodice. Elsberg je umro bezbolno, okružen čitavom porodicom, rekao je njegov sin Robert.

Još u martu, Elsberg je objavio da mu je dijagnostikovan neoperabilni rak pankreasa i da mu je ostavljeno između tri i šest meseci života. Elsberg je odbio da se podvrgne hemoterapiji, a u završnoj izjavi novinarima i svojim pristalicama upozorio je da je „trenutni rizik od nuklearnog rata, zbog Ukrajine, veliki koliko je svet ikada video“.

Elsberg je osudio i SAD i Rusiju zbog održavanja nuklearnih doktrina „prve upotrebe“, a planove i vežbe nuklearnog rata obe strane nazvao je „nemoralnim i suludim“.

„Dan Elsberg je bio pravi američki heroj“, napisao je novinar Glen Grinvald na Tviteru, ističući da je „svesno rizikovao život u zatvoru da bi pokazao svojim sugrađanima da američka vlada laže o ratu u Vijetnamu“. Bivši agent CIA-e i kolega uzbunjivač Džon Kirijaku opisao je Elsberga kao „giganta moderne američke istorije, transparentnosti, istine i ljudskih prava“, dodajući „treba nam više Amerikanaca poput njega“.

Pre nego što je bio antinuklearni aktivista, Elsberg je bio vojni analitičar u RAND korporaciji i posvećeni Hladni ratnik. Godine 1969, dok je učestvovao u studiji koju je naručila vlada o početku rata u Vijetnamu, Elsberg je kopirao hiljade poverljivih dokumenata u kojima je detaljno opisano produbljivanje učešća SAD u sukobu mnogo pre nego što je on otvoreno ušao 1964.

Dokumenti, koje je delimično objavio Njujork tajms, takođe su pokazali kako je više američkih administracija lagalo američku javnost o gubicima na bojnom polju u Vijetnamu, istovremeno uvećavajući obim rata bez javne rasprave.

Niksonova administracija je krivično gonila Elsberga za špijunažu, ali su optužbe protiv njega odbačene nakon pogrešnog suđenja 1972. Članovi Niksonove Jedinice za specijalne istrage Bele kuće nezakonito su prisluškivali Elsberga, pre nego što su izvršili provalu Votergejta koja je na kraju rezultirala Niksonovim ostavku iste godine.

„Kada sam pre mesec dana razgovarao sa Denom – koji je dobro znao koliko je zrna peska ostalo u njegovoj čaši – procenio je da rizik od nuklearne razmene eskalira preko 10 odsto“, napisao je na Tviteru zviždač NSA Edvard Snouden. „Nadao se da će svoje poslednje sate posvetiti tome da ga smanji, za sve one koje će ostaviti iza sebe. Heroj do kraja.”