Hong Kong: Suđenje opozicionim liderima dve godine nakon hapšenja

Hong Kong: Suđenje opozicionim liderima dve godine nakon hapšenja

HONG KONG – Šesnaest hongkonških prodemokratskih ličnosti suočiće se sa suđenjem u ponedeljak, više od dve godine nakon hapšenja, u, kako neki posmatrači kažu, značajnom slučaju za nezavisnost gradskog pravosuđa prema zakonu o nacionalnoj bezbednosti koji je nametnuo Peking.

Optuženi su oni koji su se izjasnili da nisu krivi od 47 uhapšenih u raciji u zoru u januaru 2021. i optuženi za zaveru radi vršenja subverzije zbog učešća na nezvaničnim primarnim izborima 2020. godine.

Trinaest uhapšenih dobilo je kauciju 2021. godine, dok je ostalih 34 – uključujući 10 koji su se izjasnili da nisu krivi – u istražnom pritvoru iz razloga nacionalne bezbednosti.

Zapadne vlade kritikovale su zakon o nacionalnoj bezbednosti iz 2020. kao sredstvo za suzbijanje neslaganja u bivšoj britanskoj koloniji. Kineske i vlasti Hongkonga kažu da je zakon, koji kažnjava subverziju, dosluh sa stranim snagama i terorizam do doživotnog zatvora, doneo stabilnost azijskom finansijskom centru nakon ogromnih prodemokratskih protesta 2019.

Tužioci su opisali primarne izbore – održane radi odabira najjačih kandidata koji će se takmičiti na predstojećim parlamentarnim izborima – kao „opaku zaveru“ za podmetanje vlasti i izazivanje „međusobnog uništenja“ u gradu preuzimanjem kontrole nad gradskim parlamentom.

Slučaj je izazvao međunarodne kritike, pošto su vladini tužioci u više navrata tražili više vremena za pripremu pravnih dokumenata i prikupljanje više dokaza.

„Ovo suđenje nije samo suđenje 47 opozicionih lidera, već i suđenje stanovništvu koje je decenijama podržavalo prodemokratski pokret“, rekao je za Rojters Erik Lai, saradnik Džordžtaunskog centra za azijsko pravo u Vašingtonu.

Očekuje se da će suđenje trajati 90 dana, a očekuje se da će trojica optuženih svjedočiti protiv ostalih, kažu tužioci.

Među onima koji su se izjasnili da nisu krivi su bivša novinarka Gvinet Ho, aktivista Oven Čou, bivši poslanik Leung Kvok-hung i sindikalistka Vini Ju.

„Pravi ljudi kojima je potrebno suđenje apsolutno nismo mi“, napisao je Čou na svojoj Fejsbuk stranici u septembru. „Uopšte nismo krivi.

31 koji je priznao krivicu, uključujući bivšeg profesora prava Benija Taija i aktivistu Džošuu Vonga, biće osuđeni nakon suđenja.

Među brojnim odstupanjima od ustaljenih procedura običajnog prava, sekretar za pravosuđe Pol Lam odbio je optuženima suđenje sa porotom. Slučaj će voditi tri sudije Višeg suda koje su određene u skladu sa zakonom o nacionalnoj bezbednosti: Endrju Čen, Aleks Li i Džoni Čen.

Pretkrivični postupak je uglavnom bio podalje od očiju javnosti sve dok sudija Li nije pristao da ukine ograničenja za prijavljivanje u avgustu.