Porota na Floridi utvrdila je da je Tesla Inc (TSLA.O) samo 1% odgovorna za smrt 18-godišnjeg muškarca čija se limuzina Model S udarila u betonski zid, ali je naredila proizvođaču električnih automobila Elona Maska da plati 10,5 miliona dolara roditeljima vozača.
Presuda savezne porote u Fort Loderdejlu donela je u ponedeljak u okviru onoga što su advokati Džejmsa i Dženi Rajli nazvali prvim suđenjem protiv Tesle zbog nesreće u kojoj su učestvovala njena vozila.
Porotnici su utvrdili da je Tesla nemaran jer je deaktivirao „graničnik brzine“ koji su Rajlijevi postavili kako bi sprečio njihovog sina Bareta da vozi prebrzo.
Barrett Rilei je 8. maja 2018. vozio 187 km/h, u krivini sa postavljenim ograničenjem brzine od 40 km/h, kada je izgubio kontrolu nad svojim modelom S iz 2014. dok je pokušavao da prođe pored drugog vozila, izazvavši požar.
Još jedan putnik je takođe poginuo, dok je treći putnik preživeo.
Iako su porotnici smatrali da je Baret Rajli 90% odgovoran, a njegov otac 9% odgovoran za nesreću, Džejmsu Rajliju je dodeljeno 4,5 miliona dolara, a Dženi Rajli 6 miliona dolara.
Teslini advokati u utorak nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Rajlijevi roditelji rekli su da je do nesreće došlo nakon što je Tesla, bez njihovog znanja, onemogućio uređaj koji je ograničavao brzinu modela S na 137 km/h.
Takođe su rekli da je greška u dizajnu Teslinih litijum-jonskih baterija i baterijskog paketa doprinela požaru.
Tesla je rekao da je nesmotrenost Bareta Rajlija izazvala nesreću i da su njegovi roditelji trebali da oduzmu ključeve nakon njegove kazne za prebrzu vožnju iz marta 2018. zbog vožnje brzinom od 180 km/h.
Takođe se navodi da je Baret Rajli prevario svog tehničara da onemogući ograničavač brzine, da dizajn baterije nije bio neispravan i da je dizajn bio „preplavljen“ silama sudara.
U izjavi, advokat Rajlijevih Kertis Majner rekao je da su zadovoljni nalazom nemara i da se nadaju da će slučaj pomoći u sprečavanju drugih nesreća i spasavanju života.
Tesla se suočio sa raznim tužbama i regulatornim istragama zbog udesa povezanih sa njegovom funkcijom Autopilot. Ta karakteristika nije bila sporna u sudaru Bareta Rajlija, pokazuju sudski zapisi.