Umereno jak zemljotres u nedelju kasno potresao je delove glavnog indonezijskog ostrva Java i glavnog grada te zemlje. Trenutno nema izveštaja o šteti ili povređenima.
Američki geološki zavod saopštio je da je plitki potres bio preliminarne jačine 5,6 stepeni i da se dogodio 37,2 kilometra ispod površine. Epicentar zemljotresa bio je 80 kilometara zapadno-jugozapadno od Pelabuhanratua, priobalnog grada u provinciji Zapadna Java.
Indonezijska agencija za meteorologiju, klimatologiju i geofiziku izmerila je njenu preliminarnu magnitudu na 5,7 i na dubini od 10 kilometara. Varijacije u ranim merenjima potresa su uobičajene.
Zemljotres se snažno osetio u nekoliko gradova i sela i izazvao je paniku kod nekih, rekao je Darjono, koji vodi Centar za zemljotrese i cunami u agenciji.
Darjono, koji kao i mnogi Indonežani nosi samo jedno ime, rekao je da nema opasnosti od cunamija, ali je upozorio na moguće naknadne potrese.
Višespratnice u Džakarti, glavnom gradu, zaljuljale su se na nekoliko sekundi, čak su se i dvospratnice snažno tresle u glavnom gradu provincije Zapadna Java, Bandungu, i u satelitskim gradovima Džakarte Bogor i Bekasi.
Zemljotresi se često dešavaju širom prostrane nacije arhipelaga, ali je neuobičajeno da se oni osećaju u Džakarti.
Indonezija, seizmički aktivan arhipelag od 270 miliona ljudi, sklona je seizmičkim potresima zbog svoje lokacije na velikim geološkim rasedima poznatim kao Pacifički „vatreni prsten“.
Prošle godine u zemljotresu jačine 5,6 stepeni Rihterove skale poginule su najmanje 602 osobe u gradu Čiandžur na Zapadnoj Javi. Bio je to najsmrtonosniji u Indoneziji od zemljotresa i cunamija u Sulavesiju 2018. godine koji su ubili više od 4.300 ljudi.
Izuzetno snažan zemljotres u Indijskom okeanu je 2004. godine izazvao cunami koji je ubio više od 230.000 ljudi u desetak zemalja, većinom u indonezijskoj provinciji Ačeh.