Holandska vlada planira da se izvini za ropstvo

Holandska vlada planira da se izvini za ropstvo

Holandska vlada planira sledećeg meseca da uputi zvanično izvinjenje za svoju istoriju kao ropske nacije, preneo je u četvrtak novinski sajt RTL-a, pozivajući se na izvore.

Kako se navodi, vlada takođe namerava da osnuje „fond za podizanje svesti o ropstvu“ od 200 miliona evra koji će finansirati relevantne projekte i namenske školske programe. Dodatnih 27 miliona evra biće izdvojeno za stvaranje muzeja ropstva, rekli su izvori RTL-a.

Vladin potez će predstavljati zvaničan odgovor na prošlogodišnji izveštaj Grupe za dijalog o istoriji ropstva. Komisija, koju je formiralo Ministarstvo unutrašnjih poslova, preporučila je premijeru Marku Ruteu da prizna i izvini se za prošlo ropstvo.

„S jedne strane, priznanje će dati satisfakciju onima koji su patili pod ropstvom, a sa druge strane, promovisaće kritički pogled na holandsku istoriju u širem smislu“, saopštila je ta grupa.

Zvanično izvinjenje, koje se ne očekuje do sredine decembra, navodno će podržati većina poslanika, a ključne parlamentarne stranke su već pozvale vladu da zauzme stav.

U julu 2021, gradonačelnica Amsterdama, Femke Halsema, zvanično se izvinila za „aktivnu uključenost“ grada „u komercijalni sistem kolonijalnog ropstva“.

Između 16. i 19. veka, Holandija je održavala kolonije u regionima koji su danas poznati kao Indonezija, Južna Afrika, Kurasao i Nova Gvineja. Bila je to jedna od poslednjih zemalja koja je ukinula ropstvo, učinivši to 1863. godine u svojoj glavnoj koloniji Surinam u Južnoj Americi. 2023. navršiće se 150 godina otkako je Holandija oslobodila desetine hiljada robova tamo i na holandskim karipskim ostrvima.

U septembru, tokom kratke zvanične posete Surinamu, premijer Rute je rekao da je „pravo vreme“ za priznavanje ropstva.