Završavajući misiju, američke trupe će napustiti neke dugogodišnje baze u Iraku prema novom dogovoru

Završavajući misiju, američke trupe će napustiti neke dugogodišnje baze u Iraku prema novom dogovoru

Sjedinjene Američke Države su najavile u petak postizanje sporazuma sa iračkom vladom o okončanju vojne misije koalicije predvođene Amerikancima protiv Islamske države u Iraku do sledeće godine. Ovim sporazumom američke trupe će napustiti neke baze koje su dugo bile pod njihovom kontrolom tokom dvodecenijskog vojnog prisustva u zemlji.

Bajdenova administracija nije otkrila koliko će od oko 2.500 američkih vojnika koji i dalje služe u Iraku ostati u zemlji ili da li će ovo značiti potpuno povlačenje. Zamenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Sing izjavila je novinarima da će se američki otisak u zemlji promeniti, ali nije pružila detalje.

Ova najava dolazi u trenutku povećanih tenzija na Bliskom istoku, sa sukobima između Izraela i dve militantne grupe podržane od strane Irana – Hezbolaha i Hamasa, koje prete širim regionalnim sukobima. Američke baze su bile često meta milicija koje podržava Iran, a napadi su se intenzivirali nakon rata između Izraela i Hamasa.

Irački zvaničnici su godinama pozivali na povlačenje koalicionih snaga, a razgovori o smanjenju američkog prisustva u zemlji su u toku već mesecima. Američki zvaničnici su obavestili novinare da će sporazum rezultirati dvofaznom tranzicijom trupa u Iraku. U prvoj fazi, do septembra 2025. godine, koaliciona misija protiv ISIS-a će biti okončana i snage će napustiti dugogodišnje baze.

Nakon izbora u novembru, američke snage će početi povlačenje iz vazdušne baze Ain al-Asad i aerodroma u Bagdadu, premeštajući se u bazu Hareer u Erbilu. U drugoj fazi, SAD će nastaviti sa nekim aktivnostima u Iraku do 2026. godine kako bi podržale operacije protiv ISIS-a u Siriji.

Nakon toga, američka vojna misija će se fokusirati na bilateralne bezbednosne odnose, ali nije precizirano koliko će vojnika ostati u Iraku u budućnosti. Irački zvaničnici su izjavili da bi neke američke trupe mogle ostati u bazi Hareer nakon 2026. godine, po zahtevu regionalne vlade Kurdistana.

Sporazum predstavlja treći put u poslednje dve decenije da SAD najavljuju formalnu tranziciju uloge svojih vojnih snaga u Iraku. Prisustvo američkih trupa poraslo je na vrhuncu operacija protiv pobunjenika 2007. godine, a poslednje borbene trupe su napustile zemlju u decembru 2011. godine.

Uspon Islamske države 2014. godine ponovo je doveo snage SAD i drugih zemalja u Irak kako bi pomogle u obnovi vojnih i policijskih snaga nakon što je ISIS zauzeo teritorije u Iraku i Siriji. Nakon gubitka kontrole nad ovim teritorijama, koalicione vojne operacije su okončane 2021. godine, ali je oko 2.500 američkih vojnika ostalo u zemlji za obuku i podršku borbi protiv ISIS-a.

Američko prisustvo u Iraku ima za cilj i pritisak na milicije koje podržava Iran, kao i otežavanje prebacivanja oružja preko Iraka i Sirije u Liban za upotrebu protiv Izraela.