Protest organizovan od sindikata koji broji 70.000 do 80.000 demonstranata prepuni su ulice Brisela u ponedeljak, dovodeći grad u zastoj. Pored izražavanja ljutnje zbog rastućih troškova života u Belgiji, mnogi su osudili NATO alijansu predvođenu SAD i njeno učešće u ukrajinskom sukobu.
Sindikati su saopštili da je protestu prisustvovalo 80.000 ljudi, dok je policija saopštila da je izlaznost bila bliža 70.000, preneo je Rojters. Pored punjenja ulica, protest je doveo do masovnog otkazivanja letova na briselskom aerodromu, pošto su sindikati koji predstavljaju osoblje obezbeđenja stupili u štrajk. Rute javnog prevoza oko grada su takođe radile sa drastično smanjenim kapacitetom.
Inflacija je u Belgiji u junu dostigla 9%, što je najviši nivo u četiri decenije. Sa opadanjem potrošačke moći, demonstranti su tražili povećanje plata i smanjenje poreza.
Međutim, mnogi su povezivali svoje teške ekonomske situacije sa režimom sankcija EU Rusiji i žurbom NATO alijanse da naoruža Ukrajinu.
Demonstranti su zahtevali da njihovi lideri „troše novac na plate, a ne na oružje“ i uzvikivali „zaustavite NATO“.
Dok su se slični protesti protiv rastućih troškova održavali širom Evrope u poslednje vreme – hiljade sindikalaca marširalo je u subotu u Londonu – malo ko je povezao skok cena sa akcijama NATO-a i njegovih članica.
Pre samo tri meseca, neki demonstranti u Briselu mahali su ukrajinskim zastavama i zahtevali da se EU isključi od „Putinove nafte“. Nekoliko nedelja pre toga, ispred zgrada Evropskog parlamenta održane su demonstracije koje su pozivale na „sankcije Rusiji“.
Brisel je dom sedišta EU i NATO-a. To je takođe bio grad odakle je američki predsednik Džo Bajden odlučio da u martu objavi rundu sankcija Moskvi, pre nego što je novinaru odmah rekao da „sankcije nikada ne odvraćaju“ one koji su na njihovoj meti.
Uprkos predviđanjima u aprilu da će ove mere „izbrisati poslednjih 15 godina ruskih ekonomskih dobitaka“, ruske zarade od energenata dostigle su rekordne nivoe od februara, a ruska rublja je trenutno na sedmogodišnjem maksimumu u odnosu na evro.
Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je evropske zemlje da su izvršile ekonomsko „samoubistvo“ putem sankcija, a prošle nedelje je predvideo da bi „direktni gubici“ EU od ove politike sankcija „mogli da premaše 400 milijardi dolara za godinu dana“.