LIMA – Boravak u zatvoru bivšeg peruanskog predsednika Pedra Kastilja produžen je za 18 meseci zbog sve dubljih diplomatskih prepirki sa levičarskim zemljama u regionu koje se protive njegovom uklanjanju, jer tekuće blokade ugrožavaju logistiku u ključnim rudnicima bakra, prenosi Rojters.
Sudsko veće u okviru Vrhovnog suda odlučilo je u četvrtak da će Kastiljo, koji je prvobitno bio zatvoren na sedam dana, ostati iza rešetaka dok tužioci nastavljaju istragu o krivičnim optužbama protiv bivšeg lidera.
Odluka se ne dotiče osnovanosti optužbi sa kojima se suočava Kastiljo, koji je optužen za pobunu i zaveru, ali je sudija koji je vodio veće naveo rizik od bekstva bivšeg predsednika.
Kastiljo je negirao sve optužbe i tvrdio da je i dalje zakoniti predsednik zemlje.
Ljevičar Kastiljo, sin seljaka-farmera i bivši učitelj koji je prošle godine odnio tijesnu pobjedu na izborima pod zastavom Marksističke partije Slobodni Peru, smijenjen je velikom većinom poslanika koji su ga optužili za „trajnu moralnu nesposobnost „samo nekoliko sati nakon što je Kastiljo naredio da se Kongres raspusti 7. decembra.
Brza smena Kastilja, koji je vodio tu južnoameričku državu samo 17 meseci, odjeknula je daleko izvan granica Perua, sa nekoliko levičarskih saveznika svrgnutog lidera koji su se okupili u njegovu podršku dok ljuti i ponekad nasilni ulični protesti traju već drugu nedelju, sa proglašeno vanredno stanje.
Ranije ove nedelje, četiri zemlje predvođene levičarskim predsednicima – Argentina, Bolivija, Kolumbija i Meksiko – potpisale su zajedničku izjavu u kojoj se Kastiljo proglašava „žrtvom nedemokratskog uznemiravanja“.
Blok levičarskih zemalja koji se sastao u Havani, uključujući Kubu, Boliviju, Venecuelu i Nikaragvu, takođe je snažno podržao zatvorenog Kastilja, odbacujući ono što su opisali kao „politički okvir koji su stvorile desničarske snage“.
Ministarka inostranih poslova Ana Sesilija Gervasi, nova na toj funkciji nakon što je predsednica Dina Boluarte preuzela dužnost od Kastilja prošle nedelje, odgovorila je u četvrtak tako što je pozvala na konsultacije domaće ambasadore Perua u Argentini, Boliviji, Kolumbiji i Meksiku.
Gervasi je napisao da se konsultacije „odnose na mešanje u unutrašnje stvari Perua“ u objavi na Tviteru.
Ona nije precizirala kada će se razgovori održati, niti koje druge radnje bi mogla da preduzme Boluarteova vlada.
Ustav Perua dozvoljava predsedniku da zatvori Kongres, ali samo ako poslanici dva puta odobre predloge za izglasavanje nepoverenja predsednikovom kabinetu, što se nije dogodilo na dan njegovog svrgavanja prošle srede.