Avion Jeti erlajnsa ATR 72-500 srušio se u Pokhari u centralnom Nepalu 15. januara 2023. godine, pri čemu je poginulo najmanje 68 putnika. Avion je bio na putu od glavnog grada Nepala Katmandua do Pokare, drugog po veličini grada u zemlji, koji se nalazi ispod živopisnog planinskog venca Anapurna.
Iako slikoviti pejzaž zemlje privlači turiste, on predstavlja značajne izazove za avio-operatere, koji moraju da prihvate i snalaze se u izazovnom okruženju.
Vazduhoplovna nesreća u nedelju bila je najgora avio-katastrofa u Nepalu od 1992. godine. Zemlja radi na prevazilaženju izazova u avijaciji.
Topografija je Nepalu dala slikovite pejzaže, ali postavlja izazove bez premca za letove.
Nepal, koji se nalazi između Indije i Kine, dom je osam od 14 najviših planina na svetu, uključujući Mont Everest ili Sagarmatu. Što se tiče letačkih operacija, to je skoro bez premca, surovo okruženje sa iznenadnim vremenskim promenama koje mogu da izazovu opasne uslove.
Aerodromi izgrađeni u planinskim regionima često moraju da imaju kraće piste koje mogu da prime samo regionalne avione na turboelisni pogon, umesto velikih mlaznih aviona koji mogu da pristupe većim gradovima u Nepalu.
Kao rezultat toga, nosači aviona u Nepalu imaju različite avione u svojim flotama. Ova plovila se razlikuju po stanju, što predstavlja potencijalnu opasnost po bezbednost.
Avion ATR 72 je tipičan avion koji koriste nepalski prevoznici. Reč je o regionalnoj letelici na turboelisni pogon kapaciteta između 44 i 78 putnika. Ove letelice proizvodi zajedničko preduzeće Erbasa u Francuskoj i Leonarda u Italiji.
Avion koji je učestvovao u ovoj nesreći bio je u upotrebi 15 godina, što je prilično tipična starost za avion.
Završni izveštaj o tome šta se dogodilo sa tragičnim letom Ieti Airlinesa biće završeno više od mesec dana.
Nepal pozdravlja privatne investicije u svoj sektor avijacije od 1992. Ieti Airlines je jedan od 20 domaćih prevoznika. Avio-kompanija, sa sedištem u Katmanduu, leti do deset domaćih destinacija koristeći avione ATR 72-500. Pored toga, 29 međunarodnih avio-kompanija saobraća iu glavnom gradu Nepala.
Kako vazdušni saobraćaj u Nepalu postaje pristupačniji i pristupačniji, razvoj aerodromske infrastrukture je ostao daleko iza u poređenju sa rastom vazdušnog saobraćaja. Ovo je rezultiralo povećanjem zagušenja na aerodromima, konkurencijom u ceni karata između avio-kompanija i smanjenom sigurnosnom evidencijom.
U stvari, zemlja je zabeležila najmanje 350 žrtava povezanih sa avionima ili helikopterima od 2000. godine, što je pokrenulo pitanje efikasnosti njenih propisa o bezbednosti u vazduhoplovstvu.
Nadležna agencija za vazduhoplovstvo je Uprava za civilno vazduhoplovstvo Nepala, vladina agencija osnovana 1998.
Nepal je postao član Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva UN (ICAO) 1960. Ovo članstvo obavezuje zemlju da se pridržava međunarodnih konvencija, ICAO-ovih propisa, standarda i preporučenih praksi u oblasti bezbednosti vazduhoplovstva.
Iako je nepalska vazduhoplovna industrija uložila značajne napore da poboljša bezbednost, nažalost, bezbednosni podaci još uvek nisu u skladu sa zahtevima drugih nadležnih za civilno vazduhoplovstvo.
Konkretno, Evropska unija je zabranila svim nepalskim avio-kompanijama da rade u vazdušnom prostoru bloka 2013. godine nakon što je ICAO podigao crvenu zastavu. Ta zabrana još uvek nije ukinuta, a Nepal ostaje na listi za bezbednost vazdušnog saobraćaja EU.
Uprkos tragičnoj evidenciji žrtava, Nepal je pojačao napore da poboljša bezbednost u avijaciji. Uprava za civilno vazduhoplovstvo Nepala fokusirala se na poboljšanje bezbednosti u nepalskom vazduhoplovstvu — kao što su poboljšanja zgrada na aerodromima, nadogradnja bezbednosne opreme i negovanje pozitivne bezbednosne kulture podsticanjem izveštavanja o opasnostima.
ICAO je 2018. godine prepoznao značajno poboljšanje Nepala u bezbednosnim merama i usklađenosti sa međunarodnim standardima. Međutim, zemlja mora da nastavi rad na reformi avijacije kako bi svoje nebo učinila bezbednim za sve.
Najmanje 64 poginula u najgoroj vazdušnoj nesreći u Nepalu u poslednjih 30 godina