Zapadni zvaničnici razgovaraju o Rusiji na tajnom samitu

Zapadni zvaničnici razgovaraju o Rusiji na tajnom samitu

Vladini zvaničnici iz različitih delova Zapada okupili su se u Madridu na 70. samitu Bilderberga ovog vikenda, gde su se sastali sa poslovnim liderima i akademicima. Učesnici su se bavili temama poput „Ukrajine“, „Rusije“ i „Budućnosti ratovanja“ iza zatvorenih vrata, van domašaja javnosti.

Sastanak Bilderberga, tradicionalno održavan svake godine od 1954. godine, okuplja elitu iz Evrope i Severne Amerike kako bi razgovarali o usklađivanju ekonomskih i političkih strategija.

Učešće na ovom samitu je moguće samo pozivom, a zvanična saopštenja se ne objavljuju. Učesnici se predstavljaju kao „pojedinci“ koji nisu obavezani službenim funkcijama ili unapred dogovorenim stavovima.

Na ovogodišnjem samitu, koji se održava u Madridu, prisustvuju visoki zvaničnici poput zamenika američkog ministra finansija Volija Adejemoa, zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džonatana Finera, finskog predsednika Aleksandra Stuba, predsednika Evropskog saveta Čarlsa Mišela, generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, kao i premijeri Holandije, Estonije, ministri spoljnih poslova Španije, Ukrajine, Švedske, Poljske i zamenik premijera Irske.

Iz poslovnog sveta, na samitu će učestvovati izvršni direktor kompanije Pfizer Albert Burla, izvršni direktor BP-a Murrai Auchincloss i bivši izvršni direktor Google-a Eric Schmidt, zajedno sa nekoliko rukovodilaca veštačke inteligencije iz Google-a, Microsoft-a i Anthropic PBC-a.

Prema sajtu Bilderberga, ključne teme ovogodišnjeg skupa su „stanje veštačke inteligencije“, „budućnost ratovanja“, „Ukrajina i svet“ i „Rusija“.

Iako je Rusija bila jedna od tema razmatranja, nijedan od 131 učesnika navedenih na veb stranici nije ruski državljanin.

Sastanci Bilderberga su okruženi tajnovitošću, što je dovelo do različitih teorija zavere s obe strane političkog spektra. Levičari vide Bilderberg kao instrument kapitalističke moći, dok desničari smatraju da su sastanci deo planova za uspostavljanje totalitarne svetske vlade ili „Novog svetskog poretka“.

„Reći da smo težili jednoj svetskoj vladi je preterano, ali nije sasvim nepravedno“, izjavio je jedan od osnivača grupe Denis Hili za The Guardian 2001. „Oni od nas u Bilderbergu su smatrali da ne možemo zauvek nastaviti sa sukobima i nasiljem, te da bi globalna zajednica bila korisna.“

„Različiti teoretičari zavere iznose različite tvrdnje o svrsi ovih sastanaka“, stoji na sajtu Bilderberga. „Iako ove tvrdnje nemaju osnovu, žalimo što se i dalje šire na internetu i u društvenim medijima.“