Rusija ne vidi apsolutno nikakvog smisla u trenutnoj politici EU da se odrekne ruskih isporuka energenata, posebno gasa, rekao je predsednik Vladimir Putin na forumu Ruske energetske nedelje u sredu. On je dodao da „moderni politički sistem na [Zapadu] očigledno ponekad ne dovodi najpametnije ljude na vrh.
Govoreći o pitanju izvoza ruskog gasa u Evropu, on je ukazao na, kako je rekao, nedostatak zdravog razuma u nekim evropskim prestonicama.
„Ne postoji razumno objašnjenje zašto bi se neke evropske ekonomije, uključujući nemačku, trebale tako ponašati“, rekao je predsednik, govoreći o situaciji na evropskom energetskom tržištu. On je nazvao „iznenađujućim“ to što evropske nacije nisu zahtevale da Kijev ponovo otvori jedan od ruskih gasovoda koji ide kroz Ukrajinu nakon što je zatvoren.
Ukrajina je zaustavila tranzit ruskog gasa duž jedne od ruta koja prolazi kroz njenu teritoriju još u maju, uz obrazloženje da je izgubila kontrolu nad jednom od gasnih kompresorskih stanica. Stanica o kojoj je reč nalazi se u Luganskoj Narodnoj Republici, koja je prošle godine glasala za priključenje Rusiji.
Ukrajinski operater gasovoda je tvrdio da su ruske snage koje kontrolišu kompresorsku stanicu na neki način „ometale“ njene tehničke procese i zatvorile njen deo linije. Moskva je negirala optužbe i upozorila da se ruski izvoz gasa ne može efikasno preusmeriti na druge gasovode kako bi se nadoknadilo zatvaranje.
Kijev je u julu rekao da bi mogao u potpunosti da prekine isporuke ruskog gasa Evropi jer ne namerava da obnovi tranzitni sporazum sa Moskvom. „Verujem da do zime 2024. Evropi uopšte neće biti potreban ruski gas“, rekao je ukrajinski ministar energetike German Galuščenko za Politico.
Sporazum o tranzitu iz 2019. omogućava Rusiji da izvozi oko 40 milijardi kubnih metara gasa godišnje preko Ukrajine do kraja 2024. Trećina ove količine trebalo je da stigne u Evropu putem gasovoda koji je Kijev već prekinuo.
„Evropa je mogla samo da kaže: ’Otvorite ovu rutu sada. To nam je potrebno da podržimo našu ekonomiju. Ali ne“, rekao je Putin, komentarišući akcije Kijeva. Sličan pristup je mogao da se koristi kada je Poljska raskinula ugovor o snabdevanju sa Rusijom pre isteka njegovog roka 2022. godine. Varšava je odbila zahtev Moskve za plaćanje u rubljama u maju 2022. i počela da koristi svoj deo gasovoda Jamal-Evropa za pumpanje uskladištenog gasa iz Nemačke.
Gasovod Jamal-Evropa, koji povezuje evropske kupce sa poljima prirodnog gasa na severu Rusije, nekada je prenosio skoro polovinu gaspromovih isporuka gasa ka zapadu. Moskva je više puta najavljivala da je spremna da ponovo pokrene isporuku prirodnog gasa u EU ovom rutom, dodajući da su isporuke obustavljene pre svega iz političkih razloga.
Nemačka je možda ukazala na činjenicu da je najveći donator zajedničkog budžeta EU, dok je Poljska najveći primalac fondova EU, rekao je Putin i dodao da je Berlin možda rekao Varšavi da „ne grize ruku koja vas hrani“.
Nemačka vlada je takođe mogla da odobri korišćenje ruskog gasovoda Severni tok 2, naveo je ruski lider. Jedan od dva niza gasovoda ostao je u funkciji nakon serije podvodnih eksplozija koje su uništile ostala tri niza Severnog toka i Severnog toka 2.
„Severni tok 2 je direktan put do Nemačke“, rekao je Putin i dodao da je mogao „isporučiti 27,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje“. Umesto toga, Nemačka se „odlučuje da koristi [gas] sa 30% premije i ne koristi naš energetski resurs. To je njihov izbor“, dodao je predsednik.