Isporuke nafte u zemlji skočile su za 300.000 barela dnevno (bpd) u januaru u poređenju sa prethodnim mesecom, dostigavši 8,2 miliona barela dnevno, što dokazuje da izvoz proizvoda ostaje stabilan, prema IEA.
Isporuke naftnih derivata ostale su nepromenjene prošlog meseca i iznosile su 3,1 milion barela dnevno uoči embarga Zapada na rusku rafinisanu naftu, koji je počeo da važi zajedno sa ograničenjem cene 5. februara.
EU i zemlje G7 uvele su gornju granicu cena ruskih naftnih derivata, postavljajući granicu od 100 dolara po barelu za dizel, mlazno gorivo i benzin, i ograničenje od 45 dolara po barelu za druge naftne proizvode koji trguju ispod cene sirove nafte. Izvozu goriva sa cenama preko ovih ograničenja zabranjeno je primanje usluga osiguranja i transporta od kompanija u zapadnim zemljama.
Izvoz ruske nafte u EU smanjen je za dve trećine u odnosu na nivoe pre sukoba na 1,3 miliona barela dnevno, procenila je IEA. Međutim, tokovi ruske sirove nafte u Kinu porasli su za 300.000 barela dnevno na 2,1 milion barela dnevno u januaru, što je njihov najviši nivo u istoriji, navodi agencija.
Mehanizam ograničenja cena doveo je do toga da je Rusija preusmerila svoje isporuke, a Indija i Kina su postale najveći kupci njene sirove nafte, dodaju oni.
„Moskva je za sada uspešno preusmerila isporuke sirove nafte u Aziju i čini se da ograničenje cena sirove nafte G7 pomaže da se bareli održe“, navodi se u izveštaju.
Šef odeljenja za naftnu industriju i tržišta u IEA, Toril Bosoni, rekao je za CNBC u sredu da se ruska proizvodnja i izvoz nafte drže „mnogo bolje nego što se očekivalo” poslednjih meseci.
„Ograničenje cena sirove nafte koje je došlo u decembru omogućilo je preusmeravanje većeg dela sirove nafte koja je ranije išla u Evropu na nova tržišta u Aziji i da bi ta trgovina koristila pomorske usluge EU. I to je pomoglo da se olakša deo preraspodele trgovine“, dodala je ona.
Kina, Indija i Turska povećale su kupovinu kako bi delimično nadoknadile pad ruskog izvoza sirove nafte u Evropu od 400.000 barela dnevno u januaru, navodi IEA. Deo ruske nafte takođe još uvek ulazi u Evropu kroz naftovod Druzhba do Mađarske i Bugarske, koje su izuzete od embarga EU.