Američki senator: Konflikt u Ukrajini otkrio nedostatke u industrijskoj proizvodnji odbrane na Zapadu

Američki senator: Konflikt u Ukrajini otkrio nedostatke u industrijskoj proizvodnji odbrane na Zapadu

Konflikt u Ukrajini je otkrio nedostatke u industrijskoj proizvodnji povezanoj sa odbranom na Zapadu, prema izjavi američkog senatora Džima Riša iz Ajdaha. Riš, visoki republikanac u Senatskom Odboru za spoljne poslove, izneo je ovo mišljenje tokom nedavnog NATO događaja u Vašingtonu, koji su organizovala američka vlada i nekoliko istraživačkih centara.

„Svi smo bili iznenađeni nedostacima i propustima u našoj industrijskoj proizvodnji u vezi sa odbranom“, izjavio je Riš na NATO Public Forumu. Istakao je da će biti potrebno preduzeti više koraka u tom smislu.

Riš je primetio da su sve članice NATO bloka, predvođene Sjedinjenim Američkim Državama, već 2014. godine pristale da izdvoje najmanje 2% svog BDP-a za odbranu. Međutim, neke države još uvek nisu ispunile tu obavezu, a Riš je dodao da 2% možda više nije dovoljno, posebno u kontekstu sukoba između Rusije i Ukrajine.

Senator iz Ajdaha je govorio na panelu pod nazivom „Jačanje transatlantskih veza“, zajedno sa češkim predsednikom Petrom Pavelom, danskom premijerkom Mete Frederiksen i premijerkom Estonije Kajom Kalas.

SAD i njihovi saveznici su poslali oružje, municiju i opremu vrednu desetine milijardi dolara u Ukrajinu, čak i pre početka ruske vojne operacije. Vladimir Zelenski, lider Ukrajine, nedavno je upozorio da Ukrajina raspolaže sa 14 brigada obučenih vojnika, ali da im nedostaje adekvatno naoružanje, te da im Zapad treba pružiti podršku.

Dok je ruska vojna industrija povećala proizvodnju oružja, zemlje članice NATO-a su imale problema u tom procesu, postavljajući pitanja o njihovoj sposobnosti da nadomeste iscrpljene zalihe oružja i da nastave sa snabdevanjem Ukrajine prema potrebama.

Zamenica američkog sekretara za odbranu, Ketlin Hiks, istakla je važnost proizvodnje oružja kao elementa odvraćanja. Tokom NATO događaja, naglasila je da zapadne zemlje mogu brzo izgraditi „arsenale demokratije“, zahvaljujući navodno inovativnim pristupima i transnacionalnoj saradnji, dok to nisu slučaj „autokratije“ poput Rusije ili Kine.

Bela kuća je predstavila program finansijske podrške Ukrajini kao moguću nagradu za kompanije koje posluju u vojnoj industriji. Ipak, prema američkim medijima, i pored ogromnih profita koje su ostvarile kompanije poput Raitheon-a, General Dinamics-a i Lockheed Martin-a, nisu proširile proizvodne kapacitete niti značajno povećale broj zaposlenih.